କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତି ଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିଥାଏ ପୋଟଳ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଫାଇଦା

ଓଡ଼ିଶା ଭାସ୍କର: ଭାରତୀୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ପନିପରିବା ମଧ୍ୟରେ ପୋଟଳ ଅନ୍ୟତମ। ଯାହା ପୁଷ୍ଟିକର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଏକ ଭଣ୍ଡାର ଅଟେ। ମୌସୁମୀ ଋତୁରେ ପ୍ରାୟତଃ ପୋଟଳ ପ୍ରଚୁର ଭାବରେ ବଜାରରେ ମିଳିଥାଏ। ସବୁଜ ଆଳୁ ଭାବରେ ଜଣା ପୋଟଳ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ବି, ଏବଂ ସି ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଭଳି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଲାଭ ସହିତ ପ୍ୟାକ୍ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଆୟୁର୍ବେଦ ପୋଟଳକୁ ପିଟା ପାସିଫାୟର୍ ଭାବରେ ସୂଚିତ କରେ, କାରଣ ଏହା ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ଅନୋମାଲିୟର ଚିକିତ୍ସାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

ପୋଟଳ ହେଉଛି ଏକ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ଦ୍ରାକ୍ଷାଲତା ପରି ଉଦ୍ଭିଦ ଯେଉଁଥିରେ ହୃଦୟ ଆକୃତିର ପତ୍ର ରହିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶରେ ଏହାର ଉତ୍ପତି। ଏହା ପୂର୍ବ ଏବଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ଚାଷ କରାଯାଏ ଏବଂ ସେଠାରେ ଏହାକୁ ପୋଟଳ କୁହାଯାଏ। ପୁଷ୍ଟିକର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ, ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ଔଷଧର ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ରାନ୍ଧିବା ପୂର୍ବରୁ ଗୁଣ୍ଡକୁ ଛାଣିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି। ମଞ୍ଜି ଛାଡି ଏହାକୁ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ସିଝାଇବା ଭଲ।

ପୋଟଳର ଅବିଶ୍ୱାସନୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାରିତା। ପୋଟଳ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ:

୧.ଏହା ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ରକ୍ତ ବିଶୋଧନକାରୀ: ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ଅଧିକ ଥିବାରୁ ପୋଟଳ ମୁକ୍ତ ରେଡିକାଲଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ଏବଂ ଶରୀରର କୋଷଗୁଡ଼ିକର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ମରାମତିକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହା ରକ୍ତର ଶୁଦ୍ଧତା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

୨.କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତି: ପୋଟଳାର ମଞ୍ଜି ଶୁଖାଇ ଏବଂ ପାଉଡର କରି ଗରମ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇବା ଉଚିତ। ଏହା ଦ୍ୱାରା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ। ପୋଟଳ ମଞ୍ଜି ଏକ ସଫଳ ଲକ୍ସାଟିଭ୍ ଭାବରେ କାମ କରେ।

୩.ଚର୍ମ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ: ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ଭରପୂର ହୋଇ ପୋଟଳର ସୂକ୍ଷ୍ମ ରେଖା, କୁଞ୍ଚନ, ଦାଗ ଏବଂ ଚର୍ମ ଚର୍ମର ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାର ସମସ୍ତ ଲକ୍ଷଣକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟଗୁଡିକ ଏହି ଲକ୍ଷଣକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବା ମୁକ୍ତ ରେଡିକାଲ୍ ଅଣୁଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

୪.ଓଜନ ହ୍ରାସକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ: ପୋଟଳ କ୍ୟାଲସିୟମ, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ, ଏବଂ ଫସଫରସର ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଉତ୍ସ ହୋଇ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଏବଂ ମୋଟାପଣର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ। ପୋଟଳର ୧୦୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ମାତ୍ର ୨୪ କ୍ୟାଲୋରୀ ଥାଏ ଏବଂ ତେଣୁ କ୍ୟାଲୋରୀ ଗ୍ରହଣ କମାଇବା ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ବ୍ୟବହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇ ପାରିବେ।

୫.ଯୌନ ଜୀବନକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ: ପୋଟଳ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଆପ୍ରୋଡାଇସିଆକ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା ଏବଂ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୌନ ହରମୋନ୍ ମୁକ୍ତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.