ନର୍ସଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ: ୩୦ ବର୍ଷରେ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଶିଶୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏପରି ଅନେକ ସାଇକୋପାଥ୍ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଥରାଇ ଦିଏ । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କଥା ହେଉଛି କେବଳ ପୁରୁଷମାନେ ହତ୍ୟା ବା ଅମାନବୀୟ କାଣ୍ଡ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ଅନେକ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ସାଇକୋପାଥ୍ ରେ ଶିକାର ହୋଇ ହତ୍ୟା ଭଳି ଅପରାଧ କରିବାକୁ ପଛାନ୍ତି ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣ ନୀରୋ ଏବଂ ରୋମର ରାଜ ପରିବାର ବିଷୟରେ ପଢିଥିବେ, ତେବେ ଆପଣ ଲାକୋଷ୍ଟା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିଥିବେ । ସେହି ସମୟରେ, ଲାକୋଷ୍ଟା ରୋମର ରାଜ ପରିବାରର ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିଲେ । ଚିକିତ୍ସା ବାହାନାରେ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରୁଥିଲେ ।

ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ସିରିଏଲ କିଲରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲାକୋଷ୍ଟା ନାମ ରହିଛି । କାରଣ ଲାକୋଷ୍ଟାଙ୍କୁ ଔଷଧ ବିଷୟରେ ଭଲ ଜ୍ଞାନ ଥିଲା । ତେଣୁ ସେ ଭଲ ଭାବେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ କେଉଁ ଉଦ୍ଭିଦର ଗୋଟିଏ ବୁନ୍ଦା ମଧ୍ୟ ତୁରନ୍ତ ମଣିଷକୁ ମାରିପାରେ । ସେ ପ୍ରଥମେ ରୋମର ରାଜା କ୍ଲାଉଡିୟସଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ । ବାସ୍ତବରେ ଲାକୋଷ୍ଟାଙ୍କୁ ନୀରୋ ହିଁ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ । ପିତାଙ୍କ ପରେ ସିଂହାସନ ଆରୋହଣ କରିଥିବା ନୀରୋ, ତାଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶତ୍ରୁଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଲାକୋଷ୍ଟାର ସାହାଯ୍ୟ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ଆରମ୍ଭରେ ନୀରୋ ତାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କର ଅନେକ ଶତ୍ରୁଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଲାକୋଷ୍ଟା ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ଲାଗିଲା । ସେ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ ଲୋକଙ୍କ ହତ୍ୟା କରୁଥିଲା । ୬୪ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରେ ନୀରୋଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଲାକୋଷ୍ଟାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅତି ନିଷ୍ଠୁର ଭାବରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଲାକୋଷ୍ଟାଙ୍କ ପରି ଅନ୍ୟ ଏକ ସିରିଏଲ କିଲର ବ୍ରିଟେନରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ଏହି ସିରିଏଲ କିଲରର ନାମ ଥିଲା ଏମିଲିଆ ଡାୟର । ସେ ଜଣେ ନର୍ସ ଥିଲେ । ଏମିଲିଆ ୪୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପିଲାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ୧୮୯୬ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ, ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଥେମ୍ସ ନଦୀ କୂଳରେ ଏକ ଶିଶୁର ଶବ ପାଇଲେ । ତାଙ୍କ ଗଳା ଟେପ୍ରେ ବନ୍ଧା ଯାଇଥିଲା । ଶରୀରରେ ଆଘାତ ଚିହ୍ନ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଏମିଲିଆର ରହସ୍ୟ ବାହାରକୁ ବାହାରି ଥିଲା । ପରେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ଏମିଲିଆଙ୍କ ସମୟରେ, ବିବାହ ବିନା ମାଆ ହୋଇଗଲେ ସମାଜ ସେହି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଭିନ୍ନ ନଜରରେ ଦେଖୁଥିଲା । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ମାଆମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ବେବି ଫାର୍ମସରେ ଛାଡ଼ି ଦେଉଥିଲେ । ଏମିଲିଆ ମଧ୍ୟ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବାର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ସେ ୧୦ ରୁ ୮୦ ପାଉଣ୍ଡ ବଦଳରେ ଏକ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପାଳିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେମାନଙ୍କୁ ଘରକୁ ଆଣି ହତ୍ୟା କରୁଥିଲେ ।

ଏମିଲିଆ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ମାରୁୁଥିଲେ । ଯଦି ଶିଶୁ ବହୁତ ଛୋଟ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ସେ ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ବନ୍ଦ କରି କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ହତ୍ୟା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଥଣ୍ଡା କୋଠରୀରେ ଭୂମିରେ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ହତ୍ୟା କରୁଥିଲେ । ସେ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାର ଏପରି ଅଭ୍ୟାସରେ ପଡ଼ି ଯାଇଥିଲେ ଯେ

Get real time updates directly on you device, subscribe now.