fbpx

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ନିଜ ଦଳର ନେତା ନିକ୍କି ହାଲି, ଅରାଜକତା ଠାରୁ ନେଇ କହିଲେ ଏହି ସବୁ କଥା

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ପାର୍ଟୀ ପକ୍ଷରୁ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିକ୍କି ହେଲି ନିଜ ଦଳର ନେତା ତଥା ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ କ୍ରୋଧ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ନିକ୍କି ହାଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଜିତନ୍ତି, ତେବେ ଏହା “ଚାରି ବର୍ଷର ବିଶୃଙ୍ଖଳା, ପ୍ରତିଶୋଧ ଏବଂ ଡ୍ରାମା” ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଯାହା ଆମେରିକା ପାଇଁ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ। ହାଲି (୫୧) କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେରିକାର ଏପରି ଜଣେ ନେତା ଦରକାର ଯିଏ ଦେଶକୁ ଆଗକୁ ନେଇଯିବେ, ଏହାର ଡଙ୍ଗାକୁ ବୁଡ଼ାଇବେ ନାହିଁ। ଶନିବାର ଲାସ୍ ଭେଗାସରେ ଏକ ‘ଯିହୁଦୀ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ସ’ର ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ସମ୍ମୁଖରେ ସେ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଦୃଢ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ହେଲି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସମର୍ଥକ ନୀତି ପାଇଁ ଶ୍ରେୟ ଦେଇଛନ୍ତି, ତଥାପି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ସେ କଣ କରିବେ?

‘ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ଯିହୁଦୀ ସମନ୍ୱୟ ସମିତି’ ପୂର୍ବରୁ ହାଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଇତିହାସରେ ଏହା ଲିପିବଦ୍ଧ ହେବ ଯେ, ଟ୍ରମ୍ପ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିଲେ। ଇରାନ ସହିତ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିରୁ ବାହାରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା। ଯିରୁଶାଲମକୁ ଇସ୍ରାଏଲର ରାଜଧାନୀ ଭାବରେ ଚିହ୍ନିବା ଭୁଲ ଥିଲା, ଯାହା ସଂଶୋଧିତ ହୋଇଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ସେ ଯୋଗ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରି ମୁଁ ଖୁସି, ଏବଂ ଏହି ପ୍ରୟାସରେ ମୁଁ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବାରୁ ମୁଁ ଗର୍ବିତ। ଚଳିତ ବର୍ଷର ଯିହୁଦୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଇସ୍ରାଏଲ ଅକ୍ଟୋବରରେ ପାଲେଷ୍ଟାଇନର ସାତୋଟି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ହାମାସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା। । ହେଲି କହିଛନ୍ତି, “କିନ୍ତୁ ଆମେରିକୀୟ ଭାବରେ ଆମକୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଅତୀତରେ ଟ୍ରମ୍ପ କ’ଣ କରିଛନ୍ତି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ। ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଭବିଷ୍ୟତରେ ସେ କ’ଣ କରିବେ? ଆମେ ଆମ ସମୟର ସବୁଠାରୁ ଭୟାନକ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବାସ କରୁଛୁ। ଦକ୍ଷିଣ କାରୋଲିନାର ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟପାଳ ତଥା ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନରେ ଜାତିସଂଘର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ହାଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ହାମାସ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଘଟୁଥିବା ହିଂସାକୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱ ନିଆଁରେ ଜଳୁଛି। ହେଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜଣେ ସୈନିକଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ଦୁଇ ସନ୍ତାନର ମା ଭାବରେ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବା, ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ଆମେରିକାର ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ କିଛି ନୁହେଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ବିଳମ୍ବ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଆମ ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଉଚିତ୍।”

Get real time updates directly on you device, subscribe now.