ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼ରୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି: ନଭେମ୍ବରରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତି ୬.୪ ପ୍ରତିଶତ ରହିବା ଅନୁମାନ!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଜାରୀ ରହିଥିବା ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼ରୁ ଜନତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରେ। ମନିକଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ମହଙ୍ଗା ହାର ଗତ ୯ ମାସରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତର ୬.୪ କୁ ଖସିପାରେ। ଅକ୍ଟୋବରରେ ମହଙ୍ଗା ହାର ୬.୭୭ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଏହା ପୁର୍ବରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ମହଙ୍ଗା ହାର ୭.୪୧ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ତେବେ ଚଳିତ ମାସ ୧୨ ତାରିଖରେ ସରକାର ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତି ପ୍ରକାଶ କରିବେ। ତେବେ ଯଦି ଭିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁମାନ ସଠିକ ରହେ ଏବଂ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତି ୬.୪ ତଳେ ରହିବ।

ତେବେ ନଭେମ୍ବର କ୍ରମାଗତ ୧୧ ମାସ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ୬ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରହିବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କ୍ରମାଗତ ୩୮ ମାସ ପାଇଁ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର (ଆରବିଆଇ) ମଧ୍ୟମ ଅବଧି ଲକ୍ଷ୍ୟ ୪ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ। ବାରକଲେସ୍ ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ରାହୁଲ ବାଜୋରିଆଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ନଭେମ୍ବରରେ ଖାଦ୍ୟ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଅକ୍ଟୋବରରେ ୭ ପ୍ରତିଶତରୁ ନଭେମ୍ବରରେ ୬.୨ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସିପାରେ। ବାଜୋରିଆ ଡିସେମ୍ବର ୨ ରେ ଏକ ନୋଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ଶସ୍ୟ ଏବଂ ଡାଲି ମୂଲ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ପାଇଛୁ, କିନ୍ତୁ ପନିପରିବା ଭଳି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାପାର ବିଭାଗର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅକ୍ଟୋବର ତୁଳନାରେ ନଭେମ୍ବରରେ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ପାଞ୍ଚଟି ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀରେ ଚାଉଳ, ଖଜୁରୀ ତେଲ, ଚା, ପନିପରିବା ତେଲ ଏବଂ ଟମାଟୋ ସାମିଲ।

ନଭେମ୍ବରରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ତଥ୍ୟ ଆରବିଆଇର ମୁଦ୍ରା ନୀତି କମିଟି (ଏମପିସି) ରେପୋ ରେଟ୍ କୁ ଡିସେମ୍ବର ୭ ରେ ୩୫ ବେସିସ ପଏଣ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି। ରେପୋ ହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ୬.୨୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ୮ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପଞ୍ଚମ ଥର ପାଇଁ ପଲିସି ହାର ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଆରବିଆଇ ଆକଳନ କରିଛି ଯେ ଅକ୍ଟୋବର-ଡିସେମ୍ବରରେ ସିପିଆଇ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାରାହାରି ୬.୬ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇପାରେ। ଜାନୁଆରୀ-ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୩ ରେ ଏହା ୫.୯ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ-ଜୁନ୍ ୨୦୨୩ ରେ ୫ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.