fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD YOUTH SKY

ଚାଇନାର ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ଭାରତର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ର ମଜବୁତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ:ଜୟଶଙ୍କର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମ ଦେଶରେ ଅନେକ ସମୟରେ ଆଲୋଚନା ହୁଏ ଆମେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲାପଟପ୍ ହେଉ କିମ୍ବା ବଲ୍ବ, ଏହା ଚାଇନାରେ ତିଆରି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଆମେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଓ ପ୍ରତିଟି ଭାରତୀୟଙ୍କ ଘରେ ଯେଉଁ ସବୁ ସବୁ ସାମଗ୍ରୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ତାହା ଭିତରେ ଅଧିକାଂଶ ସାମଗ୍ରୀ ଚାଇନାରୁ ତିଆରି ହେଇଥାଏ । କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାନ୍ତି ଏବଂ କେହି କେହି ଏହା ଉପରେ ନିରାଶା ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି ।

ତେବେ ଚାଇନାରେ ନିର୍ମିତ ଏଭଳି ସାମଗ୍ରୀର ବ୍ୟବହାର ଆଉ ଦେଶର ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କର ବୁଧବାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା କହିଛନ୍ତି। ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଗତି ହାସଲ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଘରୋଇ ବିକ୍ରେତା ଶୃଙ୍ଖଳା ନିର୍ମାଣ ଉପରେ ସେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ।

ତେବେ ଏକ ଆଲୋଚନା ସଭାରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଭାରତର ଅର୍ଥନୈତିକ ସମୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଯେଉଁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି ତାହା ପୂରଣ କେବଳ ସେତେବେଳେ ହେଇପାରିବ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଚୀନ୍ କୁ ଖୋଜିବା ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ୍।

ଭାରତର ଜି -୨୦ ଶେର୍ପା ଅମିତାଭ କାନ୍ତଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ‘ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ: ବିଜନେସ ଏବଂ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜ ‘ ର ୭୫ ବର୍ଷର ଉନ୍ମୋଚନ ସମୟରେ ଜୟଶଙ୍କର ଚୀନ୍ ବିଷୟରେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ଭାବୁଛି ଯଦି ଆମେ ଆମର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଏକ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେବାକୁ ଚାହୁଁ, ତେବେ ଆମକୁ ଦେଶରେ ଏକ ବିକ୍ରେତା ଶୃଙ୍ଖଳା ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା ଏକ ଉତ୍ପାଦନ ଅର୍ଥନୀତି କରିଥାଏ ।

ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି, ‘ଦୁନିଆରେ ଏପରି କୌଣସି ବଡ ଦେଶ ନାହିଁ ଯାହା ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ମଜବୁତ ନକରି ଏକ ବିଶ୍ୱ ସ୍ଥିତି ହାସଲ କରିପାରିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ଆହ୍ୱାନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ଏହାର ବିକାଶ ରଣନୀତି ଏବଂ ଘରୋଇ ସମାଧାନ ଉପରେ ଗମ୍ଭୀର ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେ କୋଭିଡ ସମୟର ଅନୁଭୂତି ଏବଂ ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ରଣନୀତିର ଉଦାହରଣ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅର୍ଥନୀତି ଖୋଲିବା ଏବଂ ଜଗତୀକରଣ ନାମରେ ଆମେ ଏହି ଦେଶରେ ଶିଳ୍ପାୟନକୁ ଶେଷ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଆମକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ ଏହାର ଉତ୍ପାଦକ ଏବଂ ଏହାର ବ୍ୟବସାୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ରଣନୀତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖିବା ଏବଂ ସଠିକ ଭାଗୀଦାରୀ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.