ନୂତନ ପୃଥିବୀ ଆବିଷ୍କାର କଲେ ବୈଜ୍ଞାନିକ! ପୃଥିବୀ ଠାରୁ ୪ ଗୁଣ ଭାରୀ, ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ମାତ୍ର ୧୧ ଦିନରେ ଗତି କରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା ନାସା ଏକ ସୁପର ଅର୍ଥ ରସ ୫୦୮ ବି(ନୂଆ ପୃଥିବି) ଆବିସ୍କାର କରିଛି। ଏହା ପୃଥିବିଠାରୁ ପ୍ରାୟ ଚାରିଗୁଣା ବଡ଼ ଅଟେ। ଏହା ପୃଥିବିଠାରୁ ୩୭ ଆଲୋକ ବର୍ଷ ଦୁରରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ନାସା ଅନୁଯାୟୀ, ରସ ୫୦୮ ବି, ଯାହା ଏହାର ବାସସ୍ଥାନ ଜୋନ୍ ରେ ବର୍ଷକୁ ମାତ୍ର ୧୦.୮ ଦିନ ଘୁରିଥାଏ। ସୁପର ଆର୍ଥ ଏକ ଏମ୍-ପ୍ରକାରର ତାରାକୁ ପରିକ୍ରମା କରେ, ଯେପରି ଆମ ପୃଥିବୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରିକ୍ରମା କରେ। ଏମ୍-ପ୍ରକାରର ତାରକା ହେଉଛି ଏହାର ପ୍ରକାରର ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ତାରକା। ଏହା ଆମ ସୂର୍ଯଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ ଲାଲ୍, ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ହାଲୁକା।

ଲାଲ୍ ସୌରଭ ତାରାମାନେ ଆମର ସୌର ପ୍ରଣାଳୀରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ରହିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଆମ ଗାଲାକ୍ସିରେ ତାରାଗୁଡ଼ିକର ଚତୁର୍ଥାଂଶ ଗଠନ କରନ୍ତି। ନାସାର ଏକ୍ସପ୍ଲାନେଟାରୀ ଏନସାଇକ୍ଲୋପିଡ଼ିଆରେ ୫୦୬୯ ନିଶ୍ଚିତ ଆବିଷ୍କାର, ୮୮୩୩ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏବଂ ୩୭୯୭ ଗ୍ରହ ପ୍ରଣାଳୀ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ଏହିପରି ପୁର୍ବରୁ ୨୦୨୦ ରେ ଆଉ ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସୁପର ପୃଥିବୀ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା। କ୍ୟାଣ୍ଟରବେରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଆବିଷ୍କୃତ ଗ୍ରହ ପାଇଛନ୍ତି, ପୃଥିବୀ ସହିତ ସମାନ ଆକାର ଏବଂ ମାସ ବିଶିଷ୍ଟ ହାତଗଣତି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ। ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ଏହା ପ୍ରାୟ ୬୧୭ ଦିନ ଘୁରିଥାଏ।

ପେପରର ମୁଖ୍ୟ ଲେଖକ ଡକ୍ଟର ହେରେରା ମାର୍ଟିନ ଗ୍ରହର ଆବିଷ୍କାରକୁ ଅବିଶ୍ୱାସନୀୟ ବିରଳ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ଚିହ୍ନଟ ହେବାର ବିରଳତା ବିଷୟରେ ଧାରଣା ପାଇବାକୁ, ହୋଷ୍ଟ ଷ୍ଟାର କାରଣରୁ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମୟ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟାର ସ୍ୱଳ୍ପ ବିକୃତି ସମୟରେ ଗ୍ରହ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.