Healthy Heart ପାଇଁ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ୪ଟି Superfoods; ୪୦ ବର୍ଷ ପରେ ବି ହେବନି ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍

ଆଜିର ସମୟରେ ବଦଳୁଥିବା ଜୀବନଶୈଳୀ ଯୋଗୁଁ ହୃଦରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ ବଢ଼ିଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍ ଏବଂ କାର୍ଡିଆକ୍ ଆରେଷ୍ଟ ଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିପାେରେ । ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ଅନୂଯାୟୀ, ପ୍ରତି ବର୍ଷ ୧୭.୯ ମିଲିୟନ ଲୋକ ଦୃଦରୋଗ କାରଣରୁ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି । ହାର୍ଟ ଆମ ଶରୀରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ। ବୟସ ବଢ଼ିବା ସହିତ ଆମ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରେ। ଏହି ଦୁର୍ବଳତାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଏଡ଼ାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ମନ୍ଥର ହୋଇପାରେ। ଆମେ ଯାହା ଖାଇଥାଉ ତାହା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଓ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟକୁ ମନ୍ଥର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ସୁପରଫୁଡ୍ ହେଉଛି ଖାଦ୍ୟ, ଯାହାର ପୁଷ୍ଟିକର ମୂଲ୍ୟ ବହୁତ ଓ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭ ଆଣିଥାଏ। ସୁପରଫୁଡ୍ ଭଲ ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ସେଗୁଡିକ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ, ଯାହାଫଳରେ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ହୃଦଘାତ ହେବନି।

ଭଲ ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏହି ୪ଟି ଖାଦ୍ୟ

ହୋଲ୍ ଗ୍ରୀନ:-

ରିଫାଇଣ୍ଡ ଶସ୍ୟ ପରି, ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶସ୍ୟ ଆମ ଶରୀରରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ହୃଦୟ ପାଇଁ ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ। ବିଶୋଧିତ ଖାଦ୍ୟ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ, ପୂରା ଶସ୍ୟ ହୃଦୟକୁ ସାଧାରଣତଃ ରୋଗରୁ ରଖା କରିଥାଏ।

ଡାର୍କ ଚକୋଲେଟ୍ :-

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅନେକ ସାଧାରଣ ଚକୋଲେଟ୍ ଖାଇଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ଡାର୍କ ଚକୋଲେଟ୍ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ। ଏହି ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ସମୃଦ୍ଧ ଜିନିଷ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଓ ହୃଦୟ ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଥାଏ। ଡାର୍କ ଚକୋଲେଟରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ରହିଥାଏ ଯାହା ହୃଦୟର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ।

ଅଲିଭ୍ ତେଲ :-

ଅଲିଭ୍ ତେଲ ଆମ ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଭରପୂର ରହିଥାଏ। ଅନ୍ୟ ରନ୍ଧନ ତେଲ ହୃଦରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇପାରେ, ହେଲେ ଅଲିଭ୍ ତେଲ ଏହାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଯେଉଁ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଲିଭ୍ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ହୃଦୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଘଟିଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି।

ଫ୍ୟାଟି ଫିସ୍ :-

ସାଲମନ ଓ ଟୁନା ପରି ଚର୍ବିଯୁକ୍ତ ମାଛଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଓ ସୁସ୍ଥ ଚର୍ବିର ସମୃଦ୍ଧ ଉତ୍ସ। ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଶରୀର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରୋଟିନ୍ ଆବଶ୍ୟକ। ଏହା ସହିତ, ସୁସ୍ଥ ଚର୍ବି ଆମ ଶରୀରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ଓ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଭିଟାମିନ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.