ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି: ବାଟରେ ଦେଖୁଛନ୍ତି କି ଏହି ଜିନିଷ? ଘରକୁ ନେଇ ଆସନ୍ତୁ , ହୋଇଯିବେ ମାଲାମାଲ

ମହାନ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ତଥା କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ଆପଣାଇ ଜୀବନରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରାଯାଇପାରେ, କାରଣ ସେ ଜୀବନକୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଉପାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଜୀବନର ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କିପରି ସେହି ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନୀତିରେ ଏପରି କିଛି କଥା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି, ଯଦି ମଇଳା ଭିତରେ ଏହି ଜିନିଷ ପଡ଼ିଥିବାର ଦେଖାଯାଏ, ସେମାନଙ୍କୁ ଉଠାଇ ତୁରନ୍ତ ଘରକୁ ଆଣିବା ଉଚିତ୍ ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ମୂଲ୍ୟବାନ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ମଇଳା ଭିତରେ ପଡ଼ିଥାଏ ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଉଠାଇ ଆଣିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ସୁନା, ହୀରା କିମ୍ବା ରୂପା ମଇଳା ଭିତରେ ପଡ଼ିଥିବାର ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ଉଠାଇ ଘରକୁ ନେଇ ଆସିବା ଉଚିତ୍ । ଏପରି ନକରିବା ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଅପମାନ ଅଟେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚାଣକ୍ୟ ନିତୀରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ, ମଇଳା ଭିତରେ ପଡ଼ିଯିବା ପରେ ମୂଲ୍ୟବାନ ଜିନିଷର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୁଏ ନାହିଁ।

ଚାଣକ୍ୟ ନିତୀରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷର ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ ଗୁଣ ରହିଛି। ସେମାନଙ୍କର ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ସମସ୍ତେ ବଡ଼ ଏବଂ ଛୋଟ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ଖରାପ ଗୁଣ ବାହାର କରନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନେ ସର୍ବଦା ଜୀବନରେ ଅଗ୍ରଗତି କରନ୍ତି ଏବଂ ଏକ ବଡ ନାମ ଅର୍ଜନ କରନ୍ତି ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସୁନା ଓ ରୂପା ଭଳି ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ମଇଳା ଭିତରେ ପଡ଼ିଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୁଏ ନାହିଁ। ତେଣୁ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଇଳା ଭିତରେ ଟଙ୍କା ପଡ଼ିଥିବାର ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଉଠାଇବା ଘରକୁ ନେବା ଉଚିତ୍ । ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ନକରିବା ଦ୍ୱାରା ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଟଙ୍କା ଅପମାନିତ ହୁଅନ୍ତି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.