କ୍ରିକେଟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଆପ୍‌ ‘କ୍ରିକୁରୁ’ ଆରମ୍ଭ କଲେ ସେହ୍ୱାଗ, ୩୦ ଜଣ କ୍ରିକେଟ୍ କୋଚ୍ ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଦେବେ ଗୁରୁମନ୍ତ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତର ତାରକା କ୍ରିକେଟର ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାଗ ବୁଧବାର ଦେଶରେ କ୍ରିକେଟ କୋଚିଂ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ପୁନଃ-ପରିଭାଷିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରଥମ
ପ୍ରାୟୋଗିକ ଶିକ୍ଷା ଆପ୍‌ CRICURU ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଶିକ୍ଷଣ ଅଭିଜ୍ଞତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା
CRICURU ଦେଶରେ ଇଓ ଆଧାରିତ କ୍ରିକେଟ କୋଚିଂରେ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଅଟେ ।

ସେହୱାଗଙ୍କ ସହିତ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ତଥା ବ୍ୟାଟିଂ କୋଚ ସଞ୍ଜୟ ବାଙ୍ଗରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଚାଳିତ ଅଭିନବତ୍ୱ ଦ୍ୱାରା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତା ହାସଲ କରିବା ସହିତ ଦେଶର ଉଚ୍ଚାକାଂକ୍ଷୀ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ଅନୁଭୂତି ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ
ଭାରତର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଣ୍ଡୱାଗନରେ ଯୋଗ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା ।

CRICURU ଶୁଭାରମ୍ଭ ବିଷୟରେ ସେହୱାଗ କହିଛନ୍ତି, ‘କ୍ରିକୁରୁର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଭାରତରେ କ୍ରିକେଟ ଶିକ୍ଷାକୁ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ କରିବା ଏବଂ ବିଦ୍ୟମାନ ଫାଟକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଇକୋସିଷ୍ଟମ ବିକାଶ କରିବା । କ୍ରିକେଟର ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମାନଦଣ୍ଡ ସହିତ ସମାନ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପାଇଁ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ କୋଚିଂ ଅଭିଜ୍ଞତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରୁ କୋଚିଂ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ ନେଇ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଡିଜାଇନ କରାଯାଇଛି । ’

କ୍ରିକୁରୁ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଇଓ ସକ୍ଷମ ମୋବାଇଲ ୱେବ ଆଧାରିତ ପ୍ରୟୋଗ ଅଟେ ଯାହାକି ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଚ ସହିତ ପ୍ରାୟ ଚାରି ଘଣ୍ଟା କ୍ୟୁରେଟେଡ ଭିଡିଓ
ବିଷୟ ବସ୍ତୁ ସହିତ ପୃଥିବୀର ୩୦ ଜଣ ହାତ ବଛା ଖେଳାଳୀ କୋଚଙ୍କର ମାଷ୍ଟର କ୍ଲାସ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିବା ଶିଖିବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ ହୋଇଛି,
ଯେଉଁଠାରେ ଅନୁକୂଳିତ ହୋଇଥିବା ଇଓ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରି ଶିକ୍ଷଣର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଏ । ଏହା ଏକମାତ୍ର ପ୍ରୟୋଗାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷଣ ଆପ୍‌ ଅଟେ ଯାହା
ଇମର୍ସିଭ ଭିଡିଓ, ଇଣ୍ଟରଆକ୍ଟିଭ ବର୍ଦ୍ଧିତ ବାସ୍ତବତା ଏବଂ ଆକର୍ଷକ ସିମ୍ୟୁଲେସନ ମାଧ୍ୟମରେ ଶିକ୍ଷାକୁ ଜୀବନ୍ତ କରିଥାଏ ।

ସଞ୍ଚୟ ବାଙ୍ଗର, ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା, କ୍ରିକୁରୁ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ‘କ୍ରିକୁରୁ ପଛରେ ଥିବା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ହେଲା ଦେଶରେ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ
ଏପରିକି ଟାୟାର ୨ ଏବଂ ୩ ସହରର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ରିକେଟ କୋଚିଂର ପହଞ୍ଚ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଯାହାକି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ସହଜରେ ପହଞ୍ଚିାରିବେ । କ୍ରିକୁରୁ
ହେଉଛି ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏବଂ ସାକ୍ଷାତକାରର ଏକ ମିଶ୍ରଣ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣଙ୍କର କ୍ରିକୁରୁ ତାଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ଶିକ୍ଷଣ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ବାଣ୍ଟିଥାନ୍ତି । ପ୍ରେତ୍ୟକ
କ୍ଲାସରେ ବ୍ୟାପକ ପୂର୍ବ-ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ଭିଡିଓ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଭିଡିଓଗୁଡିକ ବିରାମ, ଦ୍ରୁତ-ଅଗ୍ରଗାମୀ ଏବଂ ଆପଣ ଯେତେଥର ଚାହିଁବେ ପୁନଃଦେଖିପାରିବେ । ଏହି ଆପ୍‌ ଏଣ୍ଡ୍ରଏଡ ଡିଭାଇସରେ ଉପଲବ୍ଧ ଏବଂ ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ୧ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସାବସ୍କ୍ରାଇବ କରିବାକୁ ଲଗ ଇନ କରିପାରିବେ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Comments
Loading...