କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବିଦେଶ ମାଟିରେ ମଧ୍ୟ ହୁଏ ମା ଆଦି ଶକ୍ତିଙ୍କ ଆରାଧନା, ନବରାତ୍ରରେ ରୁହେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଶାରଦୀୟ ପର୍ବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହା ସହିତ ସୋମବାର ଠାରୁ ମାଙ୍କ ନବରାତ୍ର ଉପବାସ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ମା ଭଗବତୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଏହି ନଅ ଦିନ କଠିନ ବ୍ରତ ସାଧନା କରିଥାନ୍ତି | ସେହିଭଳି ମାତା ଆଦିଶକ୍ତିଙ୍କ ନବରାତ୍ର ପୂଜା ସମୟରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼ କେବଳ ଦେଶର ଶକ୍ତିପୀଠ ଗୁଡ଼ିକରେ ନୁହେଁ ବରଂ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଧୂମଧାମରେ ନବରାତ୍ର ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ମା ଭଗବତୀଙ୍କ ଏପରି ଶକ୍ତିପୀଠ ଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଯାହା ବିଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଯେଉଁ ଶକ୍ତିପୀଠ ଗୁଡ଼ିକରେ ନବରାତ୍ରୀ ଅବସରରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭକ୍ତ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭିଡ଼ ଜମାଇଥାନ୍ତି ।

  • ମା ଭଗବତୀଙ୍କ ଶକ୍ତିପୀଠ ଏହି ଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ 

ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ନେପାଳରେ ଦୁଇଟି ଶକ୍ତିପୀଠ ରହିଛି | ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମଟି ଗୁହିଶ୍ୱରୀ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ମୁକ୍ତିଧାମ ଶକ୍ତିପୀଠ ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ବାଂଲାଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ଚାରିଟି ଶକ୍ତିପୀଠ ରହିଛି | ସୁଗନ୍ଧା ଦେବୀ ମନ୍ଦିର, ଚଟ୍ଟାଲ ଭବନୀ ମନ୍ଦିର, କରତୋୟାଘାଟ ଶକ୍ତିପୀଠ ଏବଂ ୟୋଶେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର। ସେହିଭଳି ପାକିସ୍ତାନରେ ଦେବୀଙ୍କ ହିଙ୍ଗଲାଜ ଶକ୍ତିପୀଠ ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଇନ୍ଦ୍ରାକ୍ଷି ଶକ୍ତିପୀଠ ଏବଂ ମନସା ଦେବୀ ଶକ୍ତିପୀଠ ତିବ୍ଦତରେ ଅବସ୍ଥିତ |

ମନସା ଦେବୀ ଶକ୍ତିପୀଠ– ମାତା ଆଦିଶକ୍ତିଙ୍କର ମନସା ଦେବୀ ଶକ୍ତିପୀଠ ତିବ୍ଦତରେ ଅବସ୍ଥିତ | ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଦେବୀ ସତୀଙ୍କ ବାମ ହାତ ପାପୁଲି ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପଡିଥିଲା। ଏହି ଶକ୍ତିପୀଠର ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି ଯେ ମାଙ୍କ’ର କେବଳ ଗୋଟିଏ ଦର୍ଶନରେ ହିଁ ଇଚ୍ଛାକୃତ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତି ସହ ମନସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୁଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ନବରାତ୍ରି ସମୟରେ ଏହି ଶକ୍ତିପୀଠରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଥାଏ।

ୟୋଶେଶ୍ୱରୀ ଶକ୍ତିପୀଠ – ଏହି ଶକ୍ତିପୀଠ ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ବାଂଲାଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହା ୫୧ ଶକ୍ତିପୀଠ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଏହି ମନ୍ଦିର ୧୩ତମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଅନାରୀ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା | ଗତ ବର୍ଷ ୨୭ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ହିଙ୍ଗଲାଜ ଶକ୍ତିପୀଠ– ହିଙ୍ଗଲାଜ ଶକ୍ତିପୀଠ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅବସ୍ଥିତ | ପୌରାଣିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ମାତା ସତୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଏଠାରେ ପଡ଼ିଥିଲା | ନବରାତ୍ରି ସମୟରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭକ୍ତ ଏହି ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି। ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ପାଇଁ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରୀତିନୀତି କରାଯାଏ |

ମୁକ୍ତିଧାମ ଶକ୍ତିପୀଠ– ନେପାଳର ପୋଖରା ନାମକ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ଶକ୍ତିପୀଠ ଅବସ୍ଥିତ | ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଠାରେ ଦେବୀ ସତୀଙ୍କ କାନର ବାହ୍ୟ ଅଂଶ କଟି ତଳେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲା। କୁହାଯାଏ ଯେ ଯିଏ ନିଜ ପ୍ରାର୍ଥନାକୁ ମା’ଙ୍କ ପାଦତଳେ ସମର୍ପି ଦିଏ, ମାତା ତା’ର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରନ୍ତି | ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ମାତାଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବାର ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ରହିଛି |

Get real time updates directly on you device, subscribe now.