fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD YOUTH SKY

ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ୨୦୨୩: ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ଏହି ୫ଟି ଜିନିଷ କରନ୍ତୁ ଅର୍ପଣ, ବର୍ଷିବ ମହାଦେବଙ୍କ କୃପା

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ମହୋତ୍ସବର ବହୁ ଧାର୍ମିକ ମହତ୍ୱ ରହିଛି । ଫାଲଗୁନ୍ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ତ୍ରୟୋଦଶୀରେ ପଡ଼ୁଥିବା ଏହି ତିଥି ଏଥର ୧୮ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ରେ ପଡୁଛି । କୁହାଯାଏ ଯେ, ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ଭୋଲେନାଥଙ୍କ ବିଶେଷ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭକ୍ତମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯାଏ ।

ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତ ଭୋଲେନାଥଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରି ପୂଜା କରନ୍ତି । ସମସ୍ତ ଭକ୍ତ ତାଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଜିନିଷ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ କିଛି ବିଶେଷ ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ଶିବଲିଙ୍ଗ ପୂଜାରେ ଜରୁରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ପୂଜା ସହିତ ଜଡିତ ୫ ଟି ଜରୁରୀ ଜିନିଷ କ’ଣ କ’ଣ…

୧. ଭସ୍ମ
ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପୂଜାରେ ଭସ୍ମର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ବିଶେଷକରି ଏହାକୁ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ଅର୍ପଣ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ପୋଷାକ ପାଉଁଶ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କାରଣ ତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶରୀର ପାଉଁଶରେ ଘୋଡେଇ ହୋଇ ରହିଛି । ସେଥିପାଇଁ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ପାଉଁଶ ବା ଭସ୍ମ ଅର୍ପଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

୨. ବେଲ
ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଫଳ ବ୍ୟତୀତ ବେଲ ଅର୍ପଣ କରିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଏହି ଫଳ ଅର୍ପଣ କରି ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଘରକୁ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ଆସିଥାଏ ।

୩. ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ
ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଆଖିର ଲୁହରୁ ନିର୍ମିତ ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ତାଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିବା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ସେ ଶୀଘ୍ର ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ତାଙ୍କର ବିଶେଷ କୃପା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ।

୪. କ୍ଷୀର
ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଶରୀର ସମୁଦ୍ରର ଘୂର୍ଣ୍ଣିବାତ୍ୟାରେ ବାହାରୁଥିବା ବିଷ ପିଇବା ପରେ ଜଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା, ତା’ପରେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଦେବତାମାନେ ତାଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ପିଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କ ଶରୀର ଜଳିବାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଲା । ସେଥିପାଇଁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ଅର୍ପଣ କରିବା ଧାର୍ମିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

୫. ଗଙ୍ଗା ଜଳ

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଯେତେବେଳେ ମାତା ଗଙ୍ଗାଙ୍କୁ ପୃଥିବୀକୁ ଆଣିବାକୁ ପଡିଲା, ସେତେବେଳେ ଭଗବାନ ଶିବ ତାଙ୍କୁ ନିଜ ଜଟାରେ ଧାରଣ କରିଥିଲେ । ସେ ଗଙ୍ଗା ଜଳକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ତେଣୁ ମହାଶିବରାତ୍ରୀଙ୍କ ପୂଜା ସମୟରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଅର୍ପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.