fbpx

ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ ଖାଇବା ସମୟରେ ଏହି ଭୁଲ୍ କରୁନାହାଁନ୍ତି ତ ? ଫାଇଦା ବଦଳରେ ହୋଇଯିବ କ୍ଷତି

ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଆକ୍ଟିଭ୍ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରହିବାକୁ ଆପଣ ଡାଇଟରେ ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସରେ ସାମିଲ କରିବା ଜରୁରୀ । ବିଶେଷକରି ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସରୁ ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଆପଣଙ୍କୁ ଦିନସାରା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅନୁଭବ କରାଏ । ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଭରପୂର ଅଟେ ଯାହା ଶରୀରରୁ ଥକ୍କା ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । କିଛି ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ହାଡକୁ ଦୃଢ଼ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ ଖାଇବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । କିଛି ଲୋକ ଖାଲି ପେଟରେ ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ ଖାଇଥା’ନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଲାଭ ବଦଳରେ କ୍ଷତି ସହିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ଭୁଲ ଉପାୟରେ ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ । ତେଣୁ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ ଆପଣ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହାର ଅସୁବିଧା କ’ଣ?

କିସମିସ୍ :-
କିସମିସରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ନ୍ୟାଚୁରାଲ ସୁଗାର ଥାଏ । ଖାଲି ପେଟରେ କିମ୍ବା ସକାଳେ କିସମିସ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହଠାତ୍ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ବଢ଼ିପାରେ । ତେଣୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ମଧୁମେହ ଅଛି, ସେମାନେ ଖାଲି ପେଟରେ କିସମିସ୍ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହା ସହିତ କିଛି ଲୋକଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକାର ଆଲର୍ଜି ଥାଏ, ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବିନା ପରାମର୍ଶ କିସମିସ୍ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଖଜୁର :-
ଖଜୁରଗୁଡ଼ିକ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ, ତେଣୁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ସମସ୍ୟା ରହିଛି, ସେମାନେ ଖାଲି ପେଟରେ ଖଜୁରୀ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ମଧୁମେହ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀମାନେ ଖାଲି ପେଟରେ ଖଜୁର ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ସବୁବେଳେ ସୁସ୍ଥ ଚର୍ବି ସହିତ ଖଜୁର ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଶରୀରରେ ସହଜରେ ହଜମ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ପେଟ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁରା ରହିବ ।

ଅଞ୍ଜିର :-
ହଜମକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଅଞ୍ଜିର ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ଶୁଖିଲା ଅଞ୍ଜିର ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ଯାହା ହଜମ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥାଏ । ସବୁବେଳେ ଅଞ୍ଜିରକୁ ରାତିରେ ପାଣିାରେ ଭିଜାଇ କିମ୍ବା କ୍ଷୀରରେ ଭିଜାଇ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହା ଆମ ପେଟର ହଜମ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ସହ ଆପଣଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ଫାଇଦା ମିଳିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.