ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି: ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ପାଇଁ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ମହିଳା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଜାରି ରହିଥିବା ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେଉଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଦିନକୁ ଦିନ ଆହୁରି ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଘର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଅନକେ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏପରି ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ଅଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। ଏହିସବୁ କାରଣରୁ ଦେଶରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଏଠାରେ ଅନେକ ମହିଳା ପେଟକୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପାଇଁ ଯୌନକର୍ମୀ ହେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ସ୍ପା ସେଣ୍ଟର ନାମରେ ଏଠାରେ ମହିଳାମାନେ ଯୌନକାର୍ଯ୍ୟରେ ଲିପ୍ତ ରହୁଛନ୍ତି। ଏହି ସ୍ପା ସେଣ୍ଟରଗୁଡ଼ିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ପରଦା ଏବଂ ଶଯ୍ୟା ଲଗାଇ ଅସ୍ଥାୟୀ ବେଶ୍ୟାରେ ପରିଣତ କରାଯାଇଛି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ସେକ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ସହିତ ଜଡିତ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ବୟନ ଶିଳ୍ପରୁ ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହି ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜାନୁଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଖରାପ ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ବ୍ୟବସାୟକୁ ଆସିବାକୁ ପଡିଲା ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଦୈନିକ ଖବରକାଗଜ ଦି ମର୍ନିଂ ଅନୁଯାୟୀ, ବୟନ ଶିଳ୍ପରେ ନିୟୋଜିତ ମହିଳାମାନେ ଚାକିରୀ ହରାଇବା ଭୟ ତଥା ଦେଶର ଖରାପ ଅର୍ଥନୀତି ହେତୁ ବିକଳ୍ପ ରୋଜଗାର ଭାବରେ ବେଶ୍ୟା ବ୍ୟାବସାୟକୁ ବାଛି ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ବୟନ ଶିଳ୍ପକ୍ଷେତ୍ର ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଜଣେ ମହିଳା କହିଛନ୍ତି, “ଦେଶର ଅର୍ଥନତିକ ସଙ୍କଟ ହେତୁ ଆମେ ଚାକିରୀ ହରାଇଛୁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ହେଉଛି ବେଶ୍ୟା କର୍ମୀ ଭବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା।’

ମହିଳା ଜଣକ କହିଛନ୍ତି, “ବୟାନ ଶିଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆମର ମାସିକ ଦରମା ପ୍ରାୟ ୨୮,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା ଏବଂ ଅଧିକ ସମୟ କାମ କଲେ ଆମକୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ଯୌନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲିପ୍ତ ରହି ଆମକୁ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳୁଛି। ସେହିପରି ବ୍ରିଟେନର ଦି ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ମଧ୍ୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରୁ କଲମ୍ବୋରେ ଯୌନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ମହିଳାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି, ଯାହାର ମୁଖ୍ୟ ହେଉଛି ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି। ଏହା ସହିତ ଦେଶରେ ଇନ୍ଧନ, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧର ଅଭାବ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଅବସ୍ଥାକୁ ଆହୁରି ହତାଶ କରିଛି। ଅନେକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ଭଳି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ବଦଳରେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ଦୋକାନୀମାନଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। କଲମ୍ବୋର ବାନ୍ଦରାନାଇକେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ନିକଟରେ ଥିବା ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ କାରବାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯାଉଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଏଠାରେ ସୁରକ୍ଷା ବଦଳରେ ବେଶ୍ୟା ମାଲିକମାନେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଶୋଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରୁଥିବାର ଖବର ଆସିଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.