fbpx
BSKY
BJD MS SKY
BJD YOUTH SKY

ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସବୁଠାରୁ ସ୍ମାର୍ଟ କର୍ମଚାରୀ ନହୋଇପାରନ୍ତି: ଷ୍ଟଡି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଦରମା ପାଉଥିବା କର୍ମଚାରୀ ଅଧିକ ସ୍ମାର୍ଟ ହୋଇଥିବେ ଏହା ଭାବିବା ବୁଲ୍ ହୋଇପାରେ। କାରଣ ନିକଟରେ ସ୍ୱିଡେନରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣା ପଡ଼ିଛି ଯେ, ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀ ସ୍ମାର୍ଟ ନହୋଇପାରନ୍ତି।

ଜାନୁଆରୀରେ ୟୁରୋପିଅନ ସୋସିଓଲୋଜି ରିଭ୍ୟୁରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅଧିକ ସାଧାରଣ ବେତନ ଅଧିକ ସାଦାରଣ ଜ୍ଞାନ ସହିତ ଜଡିତ। ତେବେ ଏହି ଧାରା ନିୟମିତ ଭାବେ ବଢି ଚାଲିଛି। ଏବଂ ଶୀର୍ଷ ୧% ରେ ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସେମାନଙ୍କ ତଳେ ଥିବା ଆୟ ସ୍ତରରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଟିକେ କମ୍ ସ୍ମାର୍ଟ ଅଟନ୍ତି।

ସେହିପରି ସ୍ୱିଡେନ୍‌ର ଲିଙ୍କୋପିଙ୍ଗର ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଆନାଲିଟିକାଲ୍ ସୋସୋଲୋଜି ପାଇଁ ବରିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ ପ୍ରଫେସର ମାର୍କ କିଉସ୍ନିଗ୍‌ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅଧ୍ୟୟନର ଲେଖକମାନେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଚାକିରୀ ଅଛି ସେମାନେ ତାଙ୍କର ଯୋଗ୍ୟତା ଠାରୁ ଅଧିକ ଦରମା ପାଉଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ସେମାନେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ବୃତ୍ତିଗତ ସଫଳତା ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା ପାରିବାରିକ ସମ୍ବଳ କିମ୍ବା ଭାଗ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାଏ।’

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ୧୮ କିମ୍ବା ୧୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ୫୯,୩୮୭ ସ୍ୱିଡେନରେ ଜନ୍ମିତ ପୁରୁଷଙ୍କ ଜ୍ଞାନଗତ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ୩୫ ରୁ ୪୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୧୧ ବର୍ଷର ୱିଣ୍ଡୋରେ ସେମାନଙ୍କର ରୋଜଗାର ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା। ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ସାମରିକ ସେବା, ଯେଉଁଥିରେ ମୌଖିକ ବୁଝାମଣା, ବୈଷୟିକ ବୁଝାମଣା, ସ୍ଥାନିକ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ତର୍କର ପରୀକ୍ଷା ସାମିଲ ଥିଲା।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.