ସେୟାର ମାର୍କେଟ୍ ସମୟରେ ହେଲା ପରିବର୍ତ୍ତନ: ଏବେ ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟା ଅଧିକ ଚାଲିବ କାରବାର

ମୁମ୍ବାଇ: ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆରବିଆଇ) ବୁଧବାର ସେୟାର ମାର୍କେଟ୍ କାରବାର ବୃଦ୍ଧି ହେବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏବେ ବଜାରରେ କରୋନା ପୁର୍ବଭଳି କାରବାର ହେବ। ଆରବିଆଇର ଏହି ନିଷ୍ପତି ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହ ଅର୍ଥାତ୍ ସୋମବାର ୧୨ ଡିସେମ୍ବରରୁ ଲାଗୁ ହେବ। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ, କଲ୍ / ନୋଟିସ୍ / ଟର୍ମ ଟଙ୍କା, ବାଣିଜ୍ୟିକ କାଗଜ ଏବଂ ଜମା ପ୍ରମାଣପତ୍ର, କର୍ପୋରେଟ୍ ବଣ୍ଡରେ ରେପୋ ଏବଂ ଟଙ୍କା ସୁଧ ହାରରେ ଦେଢ଼଼ ଘଣ୍ଟା ଅଧିକ କାରବାର ହେବ।

ତେବେ ଦେଶରେ ବଢୁଥିବା କରୋନାର କୋପକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୭ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୦ରେ ଆରବିଆଇ କାରବାର ସମୟ ହ୍ରାସ କରିଥିଲା । କରୋନାରେ ଦେଶରେ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ସ୍ୱସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଗମ୍ଭୀର ବିଷୟକୁ ନଜରରେ ରଖି ଏହି ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଥିଲା । ଏବେ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିବା ପରେ ପୁଣି ପୁର୍ବପରି କାରବାର ଚାଲିବାକୁ ଆରବିଆଇ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ, କଲ୍ / ନୋଟିସ୍ / ଟର୍ମ ମନି ମାର୍କେଟ୍ ସକାଳ ୯ ଟାରୁ ରାତି ୩.୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଡିସେମ୍ବର ୧୨ ପରେ, ସମୟ ସକାଳ ୯ ଟାରୁ ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ । ସରକାରୀ ସୁରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ରେପୋ ବଜାର ବର୍ତ୍ତମାନ ସକାଳ ୯ ଟାରୁ ରାତି ୨:୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କରୁଛି । ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ସୋମବାର ମଧ୍ୟ ସକାଳ ୯ ଟାରୁ ରାତି ୨.୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ । ବାଣିଜ୍ୟିକ କାଗଜରେ କାରବାର ଏବଂ ଜମା ବଜାରର ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ସକାଳ ୯ ଟାରୁ ରାତି ୩:୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଏବେ ଏହାର ସମୟ ସୋମବାର ଠାରୁ ସକାଳ ୯ ଟାରୁ ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ ।

ସେହିପରି କର୍ପୋରେଟ୍ ବଣ୍ଡ୍ ରେପୋର ସମୟ ମଧ୍ୟ ସକାଳ ୯ ଟାରୁ ରାତି ୩:୩୦ ରୁ ୯ ଟା ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ । ରୁପି ସୁଧ ହାର ଡେରିଭେଟିକ୍ସ ଉପରେ କାରବାର ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସକାଳ ୩:୦୦ ରୁ ୩:୩୦ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଛି । ଡିସେମ୍ବର ୧୨ ରୁ ସକାଳ ୯ ଟାରୁ ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.