fbpx
BSKY SKY
BSKY SKY

ଧଳା କେଶକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ କି? ଏହି ଛୋଟ ସବୁଜ ପତ୍ର ଚୁଟିକୁ କରିବ କଳା

BSKY

ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ମୁଣ୍ଡରେ ଧଳା କେଶ ପାଇବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ହୋଇଗଲାଣି, କିନ୍ତୁ ଏହି କାରଣରୁ ଯୁବ ପିଢ଼ି ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚିନ୍ତା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ଧଳା କେଶ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଏବଂ କମ୍ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଉତ୍ସ ହୋଇଯାଏ । ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଯଦି ଆପଣ ରାସାୟନିକ ସମୃଦ୍ଧ କେଶ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ କେଶ ଶୁଷ୍କତା ହୋଇପାରେ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଏକ ବିଶେଷ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ, ଯାହାର ପ୍ରଭାବ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କେଶ ମଧ୍ୟ ୨୫ ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପାଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ତେନ୍ତୁଳି ଗଛର ପତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ମିଳିଥାଏ । ଏଗୁଡ଼ିକ କେବଳ କେଶକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଶରୀର ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ । କେଶକୁ ଏହା ଆଣ୍ଟି-ଡାଣ୍ଡ୍ରଫ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଗୁଣକୁ ଏହା ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ ।
ଉତ୍ତମ କେଶ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ, ଆପଣ ତେନ୍ତୁଳି ପତ୍ରର ଏକ ହେୟାର ପ୍ୟାକ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ, କିମ୍ବା ଏହାର ସାହାଯ୍ୟରେ ହେୟାର ସ୍ପ୍ରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇପାରିବେ ।

୧. ସ୍ପ୍ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏକ ପାତ୍ରରେ୫ କପ୍ ପାଣି ନେଇ ସେଥିରେ ଅଧା କପ୍ ତେନ୍ତୁଳି ପତ୍ର ମିଶାନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଥଣ୍ଡା ହେବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଶେଷରେ କେଶରେ ଛିଞ୍ଚିବା ପରେ ଏହାକୁ କିଛି ସମୟ ପରିଷ୍କାର ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

୨. ତେନ୍ତୁଳି ପତ୍ରର ହେୟାର ପ୍ୟାକ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ହେଲେ, ଗ୍ରାଇଣ୍ଡରରେ କିଛି ପତ୍ରକୁ ଦହି ସହିତ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ, ଯେତେବେଳେ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ, ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହାକୁ କେଶରେ ମାଲିସ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଶୁଖିଯିବା ପରେ ମୁଣ୍ଡକୁ ସଫା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ପ୍ରାକୃତିକ କେଶର ରଙ୍ଗକାରୀ ଏଜେଣ୍ଟଗୁଡିକ ତେନ୍ତୁଳି ପାତ୍ରରେ ମିଳିଥାଏ, ଏହାକୁ କିଛି ସପ୍ତାହ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଧଳା କେଶ କଳା ହୋଇଯାଏ ନାହିଁ, ବରଂ କେଶ ଝଡ଼ିବା, କେଶରେ ଶୁଷ୍କତା, ଦୁର୍ବଳ କେଶ ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.