fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

Operation Dost Video:ତୁର୍କୀରେ ଚାଲିଥିବା ଉଦ୍ଧାରକାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଉଡିଲା ତ୍ରିରଙ୍ଗା, ଭିଡ଼ିଓ ଦେଖିବାପରେ ଗର୍ବରେ ଫୁଲୁଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଛାତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ତୁର୍କୀ ଏବଂ ସିରିଆରେ ହୋଇଥିବା ଭୂକମ୍ପ ଯେପରି ସବୁ କିଛି ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛି। ଧୀରେ ଧୀରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଆଉ ଏହା ଭିତରେ ୨୫,୦୦୦ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ବିନାଶର ଦୃଶ୍ୟ ଖେଳି ରହିଛି ଏବଂ ଆବର୍ଜନା ତଳେ ପୋତି ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି । ଏହି ସମୟରେ ସେଠାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳ ସବୁଆଡେ ପ୍ରଶଂସା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଭାରତୀୟ ସେନା ହେତେ ପ୍ରଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ସ୍କୁଲ ଭବନରେ ଆହତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଫିଲ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲ ସ୍ଥାପନ କରିଛି।ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ଶନିବାର ଏହି ଫିଲ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଦେଖି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ଗର୍ବିତ ହେବା ଉଚିତ୍ ।

ବାସ୍ତବରେ, ଭୂକମ୍ପ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପୀଡିତ ତୁର୍କୀ ଏବଂ ସିରିଆକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ‘ଅପରେସନ୍ ଡଷ୍ଟ’ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହି ଅପରେସନ୍ ଅଧୀନରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ହେଟେ ପ୍ରଦେଶରେ ଏକ ‘ଫିଲ୍ଡ’ ହସ୍ପିଟାଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛି। ଏହି ଫିଲ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏକ ସର୍ଜରୀ ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ ୱାର୍ଡ ସହିତ ଏକ୍ସ-ରେ ଲ୍ୟାବ ଏବଂ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୋର ଅଛି । ୬୦ ପାରା ଫିଲ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିବା ସେକେଣ୍ଡ-ଇନ୍-କମାଣ୍ଡ୍ ଲେଫ୍ଟ କୋଲ୍ ଆଦର୍ଶ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଗତକାଲି ଆମେ ୩୫୦ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲୁ ଆଜି ସକାଳୁ ୨୦୦ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି।’

ସୂଚନାମୁତାବକ ଏହି ‘ଅପରେସନ୍ ଡଷ୍ଟ୍’ ତୁର୍କୀ ଏବଂ ସିରିଆକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଏଥି ପାଇଁ ହେଇଛି ଯେଉଁମାନେ ବହୁତ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି,ଆଉ ଏହା ଭିତରେ ସେମାନେ ଲୋକ ମାନଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତୁଛି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଟ୍ୱିଟରରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ସେୟାର କରିଥିବା ଏକ ଚିତ୍ରରେ ଏହାର ଏକ ଝଲକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ମହିଳା ଫିଲ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ଜଣେ ସୈନିକଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ ଭୂକମ୍ପ ପରେ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ଭାରତ ତୁର୍କୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ହାତ ବଢ଼ାଇ ଥିଲା । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଚାରିଟି ସାମରିକ ବିମାନ ଯୋଗେ ତୁର୍କୀକୁ ରିଲିଫ୍ ସାମଗ୍ରୀ, ମୋବାଇଲ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍, ସର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ପଠାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ବୁଧବାର ରିଲିଫ୍ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ପଠାଯାଇଥିଲା।ଗୁରୁବାର ଦିନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଟ୍ୱିଟରରେ ଭାରତ ତୁର୍କୀରେ କରିଥିବା ରିଲିଫ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେନା ତୁର୍କୀର ହେତେ ପ୍ରଦେଶର ଇସ୍କେଣ୍ଡେରୁନରେ ଏକ ଫିଲ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲ ସ୍ଥାପନ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏଥିରେ ମେଡିକାଲ, ସର୍ଜରୀ, ଜରୁରୀକାଳୀନ ୱାର୍ଡ ଏବଂ ଏକ୍ସ-ରେ ଲ୍ୟାବ ଏବଂ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୋର ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଅପରେସନ୍ ଡଷ୍ଟ୍’ ଅଧୀନରେ ସେନା ଦଳ ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ରିଲିଫ୍ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ୨୪* ୭ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।

ଜୟଶଙ୍କର ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ଫୋର୍ସ (NDRF) ଦଳର ତୁର୍କୀର ଗଞ୍ଜିଆତେପରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଚିତ୍ର ସେୟାର କରିଥିଲେ। ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ବାୟୁସେନାର ପାଞ୍ଚଟି C-୧୭ ବିମାନରୁ ଭାରତ ତୁର୍କୀକୁ ୨୫୦ ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ, ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପକରଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ପଠାଇଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.