fbpx

ଧନତେରାସ ପୂର୍ବରୁ ଶସ୍ତା ହେଲା ସୁନା-ଗହଣା: ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ରହିଛି ଆଜିର ରେଟ୍…

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଧନତେରାସ ପର୍ବରେ ଘର ପାଇଁ ସୁନା-ଗହଣା ଇତ୍ୟାଦି କିଣିବା ଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ତେବେ ଏହାପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଛି ବଡ଼ ଖୁସିଖବର । ସୁନା-ରୂପା ଗହଣା ଇତ୍ୟାଦିର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଆଜି (ନଭେମ୍ବର ୯) ତାରିଖରେ ବିଭିନ୍ନ ସହରରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନାର ହାରାହାରି ମୂଲ୍ୟ ୬୧,୦୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ୧୦ ଗ୍ରାମ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୬୧,୧୯୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବାବେଳେ ସମାନ ପରିମାଣର ୨୨ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୫୬,୦୯୦ ଟଙ୍କାକୁ ଖସିଛି। ଏଥିସହ ରୂପା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୂଲ୍ୟ କିଲୋ ପିଛା ୭୩,୫୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଜି ସାରା ଦେଶର କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ସୁନା-ରୂପାର ମୂଲ୍ୟ କ’ଣ ରହିଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀ: ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୧୦ ଗ୍ରାମର ୨୨ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା କିଣିବା ପାଇଁ ୫୬,୨୪୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟ ରହିଛି । ତେବେ ସମାନ ପରିମାଣର ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ରହିଛି ୬୧,୩୪୦ ଟଙ୍କା ।

ଅହମ୍ମଦାବାଦ: ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ୧୦ ଗ୍ରାମ ୨୨ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ପାଇଁ ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ୫୬,୧୪୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନାର ଦର ୬୧,୨୪୦ ଟଙ୍କାରେ ଅଟକିଛି।

ଚେନ୍ନାଇ: ଚେନ୍ନାଇରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ୨୨ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନାର ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ୫୬,୫୯୦ ଟଙ୍କା ରହିଥିବା ବେଳେ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ପାଇଁ ଏହା ୬୧,୭୪୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନର କାରଣ:

ଯୋଗାଣ ଏବଂ ଚାହିଦା: ବଜାରରେ ସୁନାର ଚାହିଦା ଏବଂ ଯୋଗାଣର ଗତିଶୀଳ ଅନ୍ତରାପୃଷ୍ଠ ଦ୍ୱାରା ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯାଏ । ମାର୍କେଟରେ ସୁନାର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥାଏ ।

ବିଶ୍ୱର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବସ୍ଥା: ସାରା ବିଶ୍ୱର ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା: ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଥିବା ଆଉ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହୋଇପାରେ ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା । ଏହାଦ୍ୱାରା ନିବେଶକମାନେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ସୁନାରେ ବିନିଯୋଗ କରି ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ସୁରକ୍ଷିତ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିପାରନ୍ତି । ଫଳରେ ଚାହିଦା ବଢିବା ସାଙ୍ଗକୁ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.