fbpx
BSKY
BJD MS SKY
BJD YOUTH SKY

ଆଜି ହେଉଛି ରାଧା-କୃଷ୍ଣଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦିନ, ପୂଜା କଲେ ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳ କେବେ ହେବିନି ଅଲଗା, ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ରହିବ ସୁଖମୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର :ଫାଲଗୁନ୍ ମାସର ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟା ଦିନ ହେଉଛି ଫୁଲେରା ଦୁଜ୍ । ଏହି ଦିନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏବଂ ରାଧା ରାଣୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହି ପର୍ବ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏବଂ ରାଧାଙ୍କ ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକ । ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦିନ ବିବାହ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଯେଉଁ ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳ ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଏବଂ ରାଧା ଜୀଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ହୃଦୟରେ ପୂଜା କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଜୀବନ ପାଇଁ ପରସ୍ପରର ସାଥୀ ହୁଅନ୍ତି ।

ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ଫୁଲେରା ଡୁଜ ଫାଲଗୁନ ମାସରେ ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟା ଦିନରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ବର୍ଷ ଫୁଲେରା ଦୁଜ୍ ତାରିଖ ଆଜି (୨୧ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩) ସକାଳ ୦୯.୦୪ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୨୨ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ ରେ ୦୫.୫୭ ରେ ଶେଷ ହେବ। ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଏବଂ ରାଧା ରାନୀଙ୍କୁ କେବଳ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ପୂଜା କରାଯିବ।

ଏହି ଦିନ ଘରେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଏବଂ ରାଧା ରାନୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ନିୟମ ରହିଛି। ରଙ୍ଗୀନ ପୋଷାକ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପିନ୍ଧେଇବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ଏକ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ, ହୋଲି ଏହି ଦିନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଅର୍ଥାତ୍ ରାଧା-କୃଷ୍ଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମର ରଙ୍ଗ ହୋଲି ଆଜି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ବିବାହରେ ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ବା ଦାମ୍ପତ୍ୟଜୀବନ କଳହପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲେ ଏହି ଦିନ ରାଧା-କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍ । ଆଜି ରାଧା-କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ବିବାହରେ ଉପୁଜୁଥିବା ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୁଏ ଏବଂ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ସୁଖମୟ ହୋଇଥାଏ ।

ପୂଜା ସମୟରେ ରଙ୍ଗୀନ ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ । ଯଦି ନିଜର ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କକୁ ସୁଦୃଢ କରିବାକୁ ଏହି ପୂଜା କରୁଛ ତେବେ ଗୋଲାପି ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧ । ଯଦି ଆପଣ ବିବାହିତ ଜୀବନରେ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପୂଜା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ହଳଦିଆ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ । ପୂଜା ପରେ କେବଳ ସାତ୍ତ୍ୱିକ୍ ଭୋଜନ ଖାଆନ୍ତୁ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.