fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ରକ୍ତଦାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭ ଦାୟକ, କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ କର୍କଟ ରୋଗ ଭଳି ଆଶଙ୍କା

‘ରକ୍ତ ଦାନ, ମହତ ଦାନ’ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ସ୍ଲୋଗାନ ଶୁଣିଥିବେ। କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ସ୍ଲୋଗାନକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତଦାନ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ଏଭଳି ବହୁ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନାହିଁ। ତେଣୁ ସବୁବେଳେ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ରକ୍ତର ଅଭାବ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ରକ୍ତଦାତାମାନେ ସାଧାରଣତଃ ରକ୍ତ ଦେବାରେ ବାରଣ କରନ୍ତି।

ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରକ୍ତ ଦେବାଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି। ଏହା ପଛରେ କିଛି ଭୁଲ ଧାରଣା ଅଛି। ସେମାନେ ଭାବନ୍ତି ଯେ ରକ୍ତ ଦେବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ବଢେ ଆଉ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାବ ହୁଏ। ଲୋକମାନେ ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରାରୁ ଉପରକୁ ଉଠିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଯିଏ ଅଧିକ ରକ୍ତ ନିଏ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଦାତା ମଧ୍ୟ ସମାନ ଲାଭ ପାଆନ୍ତି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା କଣ ଲାଭ ହୁଏ।

କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଛି: ରକ୍ତରେ ଅଧିକ ଆଇରନ୍ ରହିବା କର୍କଟ ଭଳି ବିପଦକୁ ବଢାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ନିୟମିତ ଭାବେ ରକ୍ତ ଦାନ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ରକ୍ତରେ ଅଧିକ ଲୌହ ଜମା ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ କମିଯାଏ।

ଓଜନ ହ୍ରାସ କାମ କରେ : ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଓଜନ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଚିକିତ୍ସା ମାନାଙ୍କଠାରୁ କମ୍ ଅଟେ ସେମାନଙ୍କୁ ରକ୍ତ ଦାନ ନକରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାର ସୁବିଧା ହେଉଛି ଯେଉଁମାନେ ଟିକେ ଓଜନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ରକ୍ତ ଦାନ କରି ଓଜନରେ କିଛି ହ୍ରାସ ଘଟିଥାଏ। ତଥାପି, ଏହା ମନେ ରଖିବା ଜରୁରୀ ଯେ କେବଳ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ରକ୍ତ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଯଦି ଆପଣ ଏହା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ବଢାଇଥାଏ : ରକ୍ତ ଦାନ କରିବାର ଅନ୍ୟ ଏକ ଲାଭ ହେଉଛି ଏହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରେ। ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ସାଧାରଣ ଭାଇରାଲ୍ ରୋଗ ଶରୀର ସହଜରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ। ଏହା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ। ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ଗଠନ ଏବଂ ନଷ୍ଟ ପ୍ରକ୍ରିୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଚାଲିଥାଏ ବୋଲି ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ରକ୍ତ ଦାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ନୂତନ ରକ୍ତ କଣିକା ତିଆରି କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଅଟେ। ଏହା ଶରୀରରେ ଶକ୍ତି ସ୍ତରକୁ ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ। ନୂତନ ରକ୍ତ ପ୍ଲାଜମା ସୃଷ୍ଟି ହେତୁ ଲ୍ୟୁକୋସାଇଟ୍ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.