fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ମହର୍ଷି ବାତ୍ସାୟନ ଆଉ ସେଣ୍ଟ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନଙ୍କ ନଜରରେ ପ୍ରେମର ସଂଜ୍ଞା କଣ? ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ଅନ୍ତର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଯେଉଁ ସମୟରେ ୟୁରୋପରେ ଲୋକମାନେ ପ୍ରେମ କଥା କହିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ କ୍ରୁଶ ବଦ୍ଧ କରାଯାଉଥିବା ଠିକ ଏହାର ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ବାତ୍ସାୟନ ଭାରତରେ କାମସୁତ୍ର ରଚନା କରିଥିଲେ। ସେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ଯୋଉଁ କ୍ରୀଡା ଉପରେ ସମ୍ପର୍କ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗ୍ରନ୍ଥ ଲେଖିଛନ୍ତି। ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ମହର୍ଷି ବାତ୍ସାୟନ ହେଉଛନ୍ତି ଦୁନିଆର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିକ୍ରୟ ପୁସ୍ତକ କାମସୂତ୍ରର ଲେଖକ। କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ହୁଏତ ଜାଣି ନ ଥିବେ ବାତ୍ସାୟନ ଜଣେ ଆଜୀବନ ବ୍ରହ୍ମଚାରୀ ଥିଲେ। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ତାଙ୍କର ଯୌନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପ୍ରଗାଢ ଜ୍ଞାନ ଥିଲା।

ବାତ୍ସାୟନ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ କାମସୁତ୍ରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି । ମଣିଷ ଅଗ୍ନି ସଦୃଶ ଯାହା ଜଳିଯିବା ମାତ୍ରେ ଲିଭିଯାଏ। ଅନ୍ୟ ପଟେ, ନାରୀର ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ଜଳ ପରି, ଯାହା ଧୀରେ ଧୀରେ ତରଙ୍ଗ ପରି ବଢିଥାଏ ଏବଂ ଶାନ୍ତ ହେବାକୁ ସମାନ ସମୟ ନେଇଥାଏ।

ଏହି ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ବୁଝି ନ ପାରି ଏହି ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ହଟାଇବା ହେତୁ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କର ବ୍ୟାଘାତ ମଧ୍ୟ ଘଟେ, ଆଜିର ଡାକ୍ତରମାନେ ‘ଫୋର୍ ପ୍ଲେ’ ସୁପାରିଶ କରନ୍ତି। ଯାହା ମହର୍ଷି ବାତ୍ସାୟନ ଦ୍ୱିତୀୟ କିମ୍ବା ତୃତୀୟ ଶତାବ୍ଦୀରେ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ କାମସୁତ୍ରରେ ‘ସ୍ପର୍ଶ’ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବାତ୍ସାୟନ କାମସୁତ୍ରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା ହେବା ଉଚିତ୍। ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟାଣ୍ଟ୍ରମ୍ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ, ସେ କ୍ରୋଧରେ ନିଜର ଅଳଙ୍କାର ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗି ପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ଘର ଭିତରେ ସୀମିତ ରହିବା ଉଚିତ୍।

ବାତ୍ସାୟନଙ୍କ ବହୁ ଶତାବ୍ଦୀ ପରେ, ଖଜୁରାହୋ ଏବଂ ଅଜନ୍ତା-ଏଲୋରା ଗୁମ୍ଫାରେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ସହିତ ପ୍ରେମର ଭାଷା ଖୋଦେଇ ଅନେକ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହାପାଇଁ ବିଦେଶୀମାନେ ଏବେ ବି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ‘ପ୍ରେମ ଭାବନା’ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ମାନସିକତା ଏବଂ ସାମାଜିକ ମନୋବିଜ୍ଞାନର ଶୃଙ୍ଖଳରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଛି । ଏହା ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀ। ପ୍ରେମ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ବିଶ୍ୱ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୪ ଫେବୃଆରୀରେ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି । ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ୟୁରୋପର ଇତିହାସରେ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ସାଧୁ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ମହର୍ଷି ବାତ୍ସାୟନ ଏବଂ ୟୁରୋପର ସେଣ୍ଟ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ ଏହି ଦିନକୁ ଭାରତ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ଅନେକ ପ୍ରତିବାଦ ଦେଖାଯାଏ ।

ବିଡମ୍ବନାର ବିଷୟ  ଯେଉଁ ଦେଶରେ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ପର୍ଶ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଭୋଗ ବିଷୟରେ ଏକ ଖୋଲା ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଚାଲିଥିଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ ସଂସ୍କୃତି ପାଳନ ପାଇଁ  ବିପଦ ରହିଛି। ଭାରତରେ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ବଜାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି ବୋଲି କହିବା ଭୁଲ୍ ହେବ ନାହିଁ। ଏହି ଦିନ, ବଜାରରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଉପହାର ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ଦୋକାନଗୁଡିକ କିପରି ସଜାଯାଏ, ଏଥିପାଇଁ ମାର୍କେଟିଂ କରାଯାଏ। ଏବଂ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ରଣନୀତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ ।

ଭାରତର ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରଗୁଡିକରେ, ଏହି ଦିନଟି ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଅର୍ଥାତ୍ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତିର ଫଳାଫଳ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଏହି ବିଷୟରେ ଅନେକ ସଂଗଠନର ବିରୋଧ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​। କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଏପରିକି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି।

ଭାରତରେ ଏହି ଦିନଟି କେବଳ ‘ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ ଏବଂ ପ୍ରେମିକା’ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ଏହା ବିଷୟରେ ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ତେବେ ସେଣ୍ଟ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ କେବଳ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ନୁହେଁ, ବରଂ ବିବାହକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଛି। ଭାରତୀୟ ପରିବାରରେ, ଏହି ଦିନ ରୋମାଣ୍ଟିକ ସମ୍ପର୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖାଯାଏ, ଆଉ ୟୁରୋପରେ ଏହାକୁ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଆହୁରି ନିବିଡ଼ କରିବା ଅବସରରେ ଦେଖାଯାଏ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.