fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD YOUTH SKY

କରୋନା ପରେ ଆଉ ଏକ ବିପଦ! ଭାରତକୁ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷର ଆଶଙ୍କା : ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ଚିନ୍ତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ମହାମାରୀ ପରେ ଭାରତ ଉପରେ ଝୁଲୁଛି ଆଉ ଏକ ବଡ ବିପଦ । ଭାରତର ବିକାଶ ପଥରେ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ପାଗ ବଦଳିବା ହେତୁ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ, ପ୍ରବଳ ବନ୍ୟା ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ମରୁଡ଼ିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ। ଏହି କାରଣରୁ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ଜନବହୁଳ ଦେଶ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ବଡ ସଙ୍କଟ ଉଭା ହେବାର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଜଳବାୟୁ ଏବଂ ପରିବେଶ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଜି -୨୦ ଏକ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ପୃଥିବୀ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଗରମ ହେଉଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ପାଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଏହି ଧାରା ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି ।
ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କାରଣରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତର ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରନ୍ତି । କମ୍ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ହେତୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ । ଏହାସହ ଇନ୍ଧନ ଚାହିଦା ବଢିବ ଏବଂ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ସ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

ପୃଥିବୀ ବିଜ୍ଞାନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଏମ.ରବିଚନ୍ଦନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଦେଶ ଯୋଜନା କରିବା ଉଚିତ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପବନ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଜୁଆର ଶକ୍ତି ଭଳି ବିକଳ୍ପ ଶକ୍ତି ଉତ୍ସ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସରକାର ବିଚାର କରିିବା ଉଚିତ୍ ।

ଗତ ବର୍ଷ ଦେଶରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ତାପମାତ୍ରା ଅନେକ ଭାଗରେ ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ଅଧିକ ଉତ୍ତାପ ଯୋଗୁଁ ଗହମ ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ୟୁକ୍ରେନ ଏବଂ ଋଷ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟର ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ସମୟରେ ଭାରତକୁ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ପଡିଲା। ଉତ୍ତାପ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବିଦ୍ୟୁତର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ଯୋଗାଣ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଭାରତକୁ ମହଙ୍ଗା କୋଇଲା ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ପଡିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନର୍ବାର ଇନ୍ଧନ ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଉତ୍ତାପ ଯୋଗୁଁ ଭାରତରେ ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ। କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ବନ୍ୟା ହୋଇପାରେ, ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ମରୁଡ଼ି ହୋଇପାରେ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.