fbpx
BSKY SKY
BSKY SKY

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆଉ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କାହା ପାଖରେ ଅଛି ଅଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି, ତାଲିକା ଜାଣିଲେ ହେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

BSKY

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ରାଜନୀତି ମୈଦାନରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆଉ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନାମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା । ଏହା ଭିତରେ ଭାରତ ଯୋଡୋ ଯାତ୍ରାରେ ରାହୁଲଙ୍କ ସହିତ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଖୁବ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିଲା । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପିଲିଭିତରୁ ସାଂସଦ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ନୂଆ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା କରାଯାଉଛି। ବେଳେବେଳେ ତାଙ୍କର କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେବା କଥା, ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟିରେ ଯୋଗଦେବା ନେଇ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଚାଲିଛି। ଏହି ସମୟରେ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଦୁଇ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଏ ଅଧିକ ଧନୀ ଏବଂ କାହାର ଅଧିକ ଧନ ଅଛି ?

୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଆଫିଡେଭିଟ୍‌ରେ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ୬୦.୩୨ କୋଟି ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ୨.୮୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଦେଇଥିବା ସତ୍ୟପାଠ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ୧୫.୮୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ୭୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଋଣ ରହିଛି।

୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ୩୫.୭୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କର ୧.୮୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ଥିଲା। ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ୪.୯୨ କୋଟି ଥିଲା, ଯାହା ୧୦ ବର୍ଷରେ ୬୦.୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସେହିଭଳି ୨୦୧୪ ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ୯.୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ୧୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଋଣ ଥିଲା।

ସୂଚନାମୁତାବକ ୨୦୧୯ ବର୍ଷର ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଏକ କାର ଅଛି, ଯାହା ସେ ୨୦୦୭ ମସିହାରେ କିଣିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୩୪.୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିଜସ୍ୱ କାର ନାହିଁ। ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୩୨.୫୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ କୋଠା ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ୟାମିନୀଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏକ ଆବାସିକ କୋଠା ରହିଛି।

ଏଥି ସହିତ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୫.୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ୧୦.୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଛି। ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୨୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଏଥି ସହିତ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ୧୭.୯୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା କରାଯାଇଛି। ବିଜେପି ସାଂସଦ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୯୮.୫୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଅଳଙ୍କାର ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ୟାମିନୀଙ୍କ ମୂଲ୍ୟ ୫.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଏଥି ସହିତ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମୋଟ ୩୩୩.୩ ଗ୍ରାମ ସୁନା ରହିଛି ଏବଂ ୨୦୧୯ ବର୍ଷର ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୨.୯୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିଲା।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.