fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ଦଶହରା ଦିନ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ବାସ୍ତୁ ଟିପ୍ସ: ବଦଳିଯିବ ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ

ଚାରିଆଡେ ନବରାତ୍ରୀର ପର୍ବ ବହୁ ଧୁମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଏହି ଦିନ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କର ୯ଟି ସ୍ୱରୂପକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ । ଏହା ସହିତ ମା’ଙ୍କର ୯ ଦିନ ପୂରଣ ହେବା ପରେ ଦଶମ ଦିନରେ ଦଶହରାର ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଦଶହରାରେ ଅଧର୍ମ ଉପରେ ଧର୍ମର ବିଜୟ ରୂପେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମ ଲଙ୍କାପତି ରାବଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ବିଜୟ ଲାଭ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଦଶହରାର ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆର୍ଶୀବାଦ ମିଳିଥାଏ । ଦଶହରା ଦିନ ବି ଆପଣ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରର ଅନେକ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିପାରିବେ…

ଲୁଣ ସହିତ ଘର ପୋଛନ୍ତୁ:-
ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ, ଘରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିକୁ ହଟାଇବାକୁ ଅନେକ ଉପାୟ ରହିଛି । ଏହି ଦିନ ଘରେ ପୋଛା ଲଗାଇବା ସମୟରେ ପାଣିରେ ଲୁଣ ଅବଶ୍ୟ ମିଶାନ୍ତୁ ।ଏହା ପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଘରକୁ ପୋଛି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରୁ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଦୂର ହୁଏ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ଦୂର ହୋଇଯାଏ ।

ଜୟନ୍ତୀକୁ ଟଙ୍କା ରଖିବା ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ :-
ଦଶହରା ଦିନ ନବରାତ୍ରୀ ପର୍ବ ଶେଷ ହୁଏ । ଏହି ଦିନ ବିସର୍ଜନ କରାଯାଏ । ବୁଡ଼ ପକାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଜୟନ୍ତୀଙ୍କୁ ଏକ ନାଲି କପଡ଼ାରେ ବାନ୍ଧି ଟଙ୍କା ରଖିବା ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ । ଏହି କାରଣରୁ ଘରେ ଟଙ୍କାର ବର୍ଷା ହେବ । ଏହା ସହିତ ମା’ଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିବ ।

ଦହନର ପୋଡା କାଠ ଘରକୁ ଆଣନ୍ତୁ:-
ଦଶହରା ଦିନ ରାବଣର କୁଶ ପୁତଳିକାକୁ ପୋଡାଯାଇଥାଏ । ଦହନ ପରେ କିଛି କାଠକୁ ଘରକୁ ନେଇଆସନ୍ତୁ । ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ, ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରର ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଦୂରେଇ ଯାଏ । ଏହା ସହ ଘରକୁ ସୁଖ-ସମୃଦ୍ଧି ଆସେ ।

ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପାଠ:-
ଦଶହରା ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାଠ କରନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ରହିବ ଏବଂ ଘରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଆସିବ । ଏହା ସହ ଘର ଉପରେ ସବୁବେଳେ ତାଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ରହିବ ।

ଘରେ ଚାରିମୁଖୀ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ :-
ଦଶହରା ଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ଏକ ଚୌମୁଖୀ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ । ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ, ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରର ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଓ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଯିବ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ସୁଖ ସହିତ ଧନ ବି ଆସିବ । ଏହା ସହ ଘର ଲୋକଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଭଲ ରହିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.