fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ଲକଡାଉନରେ ଓଜନ ବଢ଼ିବାକୁ ନେଇ ଆପଣ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି କି? ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଆପଣାନ୍ତୁ  ଏହି ୫ଟି ଉପାୟ

ଯେତେବେଳେ ଓଜନ କମେଇବାକୁ କଥା ଆସେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ଭୋଜନର ଥାଳିକୁ ମଧ୍ୟ ଛୋଟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । ତେଣୁ ସାଲାଡ୍, ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବାର ବ୍ୟବହାର କରିବା ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ।
ମହାମାରୀ କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଲୋକମାନେ  ନିଜର ଜୀବନ ଶୈଳି ବଦଳାଇବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଏଥିରେ ଲୋକମାନେ ଘରେ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ଘରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି । ତେଣୁ ବହୁତ ସମୟ ଘରେ ରହିବାରୁ ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଖାଇବାକୁ ଲାଗିଲେଣି । ସେ ବାଲକୋନିରେ ହେଉ ବା ଟିଭି ଦେଖିବା ସମୟରେ ହେଉ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଖାଇବା-ପିଇବା ଜିନିଷ ନିଶ୍ଚିତ ରଖିଥାନ୍ତି ଏବଂ ସବୁବେଳେ ଖାଇବାକୁ ଲାଗିଥାନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଓଜନ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ । ଆମେ ଆଜି ନେଇ ଆସିଛୁ ଏହି ୫ଟି ସହଜ ଉପାୟ, ଯେଉଁଟାକି ଆପଣାଇଲେ ଆପଣ ସହଜରେ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ କମେଇପାରିବେ ।
୧ ଭୋଜନରେ କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ।
ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଭୋଜନ କରିବାକୁ ବସନ୍ତି ତାର ୧୦ କିମ୍ବା ୧୫ ମିନିଟ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ନିଶ୍ଚିତ ପିଅନ୍ତୁ ତାପରେ ଭୋଜନ କରନ୍ତୁ । ପାଣି ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ୍ ଖାଇବାର ଅଭ୍ୟାସକୁ କମେଇ ଦେବା ସହିତ ଖାଦ୍ୟକୁ ପାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହି ଉପାୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଓଜନ କମାଇବାରେ ଏବଂ ହୃଷ୍ଠ-ପୃଷ୍ଠ ରଖିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।
୨ ଆପଣଙ୍କ ଭୋଜନରେ ଫାଇବର୍ ଯୁକ୍ତ ଫଳ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ନିଅନ୍ତୁ ।                                                                                                    ଯେଉଁ ଫଳରେ ଫାଇବର୍ ମାତ୍ରା ଅଧିକ ଅଛି, ସେହି ଫଳ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସେବନ କରନ୍ତୁ । ଏଥିରେ ସାଲାଡ୍, ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ମଧ୍ୟ ନେଇପାରନ୍ତି । ଏହା ସେବନ କରିଲେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ପୋଷଣ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ଆପଣ କମ୍ ମାତ୍ରାରେ ଭୋଜନ କରନ୍ତୁ, ସୁସ୍ଥ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ନିୟମ ପାଳନ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଠିକ କରିଥାଏ ।
୩ ଆପଣଙ୍କ ଡାଏଟରେ ପ୍ରୋଟିନଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ରଖନ୍ତୁ ।
ଫାଇବର୍ ଭଳି ଆପଣ ପ୍ରୋଟିନଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସେବନ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପାଚନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଭୋକ ନଲାଗିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ପ୍ରୋଟିନଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ମାଂସପେଶୀ ତିଆରି କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏକ୍ସରସାଇଜ୍ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ପ୍ରୋଟିନଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେବନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।
୪ ଖାଇବା ସମୟରେ ଛୋଟ ଥାଳି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।
ଯେତେବେଳେ ଓଜନ କମେଇବାକୁ କଥା ଆସେତ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ଭୋଜନ ଥାଳିକୁ ମଧ୍ୟ ଛୋଟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ସାଲାଡ୍, ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ର ଥାଳିକୁ ବଡ଼ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଥଣ୍ଡାପାଣି ପିଉଛନ୍ତି ତାହେଲେ ଛୋଟ ଗ୍ଲାସ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ , କିନ୍ତୁ ଗ୍ରିନ୍ ଟି ଏବଂ ଫଳ ଆଦିର ଜୁସ କୁ ବଡ଼ ଗ୍ଲାସ ରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।
୫ ଟିଭି ଦେଖିବା ସମୟରେ ପ୍ୟାକେଟ ବନ୍ଦଥିବା ଜିନିଷ ଆଦୌ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଟିଭି ଦେଖୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ କିମ୍ବା ଲାପଟପ୍ ରେ କାମ କରୁଛନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ପ୍ୟାକେଟ ବନ୍ଦଥିବା ଜିନିଷ ଆଦୌ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ପିକ୍ଚର ଦେଖିବା ଏବଂ କାମ କରିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାପଡ଼ି ନଥାଏ ଯେ ଆପଣ କେତେମାତ୍ରାରେ ପ୍ୟାକେଟ ବନ୍ଦଥିବା ଜିନିଷ ଖାଉଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହି ସବୁକୁ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଭୋକ ଲାଗୁଛିତ ତାହେଲେ କାମ ବନ୍ଦ କରି କିଛି ସମୟ ବ୍ରେକ ନେଇ ଆପଣ ଖାଇପାରିବେ । ଯେତେବେଳେ ଖାଉଛନ୍ତି ତ ଧିରେ-ଧିରେ କରି ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.