fbpx

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କେଉଁ ଟିକା ନେବା ବିପଦ ? ନଚେତ ଭୋଗିପାରନ୍ତି ଏହିସବୁ ସମସ୍ୟା

AAKASH

ଯେକୌଣସି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ଭଧାରଣ ହେଉଛି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟ ବା ଏମିତି ବି କହି ପାରିବା ସୁଖଦ ସମୟ । ଏହି ସମୟର ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚତ୍ ଏବଂ ଅନୁଚିତ୍ ତାହା ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ । ଯେମିତି କି ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଟିକା ନେବା ଉଚିତ୍ କି ନୁହେଁ । ଆଉ ଯଦି ଟିକା ନେବେ କେଉଁ ପ୍ରକାର ଟିକା ନେବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଅନୁଚିତ୍ ।

ଗର୍ଭଧାରଣ ସମୟରେ ଜଣେ ମହିଳା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମା ପରି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଏବଂ ନିଜ ଗର୍ଭସ୍ଥ ସନ୍ତାନ ସହିତ ସଂଯୋଗ ହୁଅନ୍ତି । ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆନନ୍ଦଦାୟକ ଅନୁଭୂତି ।
ଯଦି ଆପଣ ଗର୍ଭବତୀ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମଏମଆର ଟିକା ନେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଯଦି ଏହାର ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି, ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଏହାର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଏହାର ପାର୍ଶ୍ୱପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରନ୍ତୁ । ଏହା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ କୁଣ୍ଡାଇ ହେବା, ଜ୍ୱର ଭଳି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଇପାରେ ।

ଚିକେନ୍ପକ୍ସ ଟିକା ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ଯେପରିକି ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ସ୍ଥାନରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ପାର୍ଶ୍ୱପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ । ତେଣୁ ଯଦି ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଏହି ଟିକା ପାଇଁ ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିନା ଏହାକୁ ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଏପରି କୌଣସି ଟିକା ନେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଯେଉଁଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରସ୍ ଥିବ । ଏହି କାରଣରୁ ଗତ ତିନିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଡ ୧୯ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ କୋଭିଡ ଟିକା ଦିଆଯାଇନଥିଲା।

ମିଳିମିଳା ଏବଂ ରୁବେଲା ଟିକା : ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ମିଳିମିଳା ଏବଂ ରୁବେଲା ଟିକା ମଧ୍ୟ ନେବା ଅନୁଚିତ୍ । ଏହା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ରୁବେଲା ମଧ୍ୟ ଏକ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ, ଏହା ଦ୍ୱାରା ଜ୍ୱର ସହିତ ଶରୀରରେ ଘା ’ହୋଇପାରେ। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଟିକା ନେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ମମ୍ପସ୍ ଟିକା : ଏହି ରୋଗ ଭୂତାଣୁ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଚେହେରାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଗ୍ରନ୍ଥିଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଗ୍ରନ୍ଥିରେ ଫୁଲା ହେତୁ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ ।

ଏହି-କରୋନା ଟିକା ନିରାପଦ :
ଯଦି ତୁମେ ଗର୍ଭବତୀ, ତେବେ ତୁମେ ଏପରି ଟିକା ପାଇବ, ଯେଉଁଥିରେ ମୃତ ଭୂତାଣୁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥି । ତେବେ ସେହି ଟିକା ନେବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ । ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ କୋଭାକ୍ସାଇନ୍ରେ ମୃତ ଭୂତାଣୁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏପରି ଟିକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ, ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ।

ବିସିଜି : ବେସିଲସ୍ କାଲମେଟ୍ ଗୁରେନ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ବିସିଜି ଟିକା ଯକ୍ଷ୍ମା ପାଇଁ ଦିଆଯାଏ । ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ଏହି ଟିକା ପାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ସ୍ଥାନରେ ଫୁଲା ଏବଂ ଡିସଚାର୍ଜ ହେବା ସହିତ ଅତ୍ୟଧିକ ଜ୍ୱର, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଗ୍ରନ୍ଥି ଫୁଲିପାରେ ।

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.