fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ୟୁଟ୍ୟୁବ ର ନୂଆ ସିଇଓ ନୀଲ ମୋହନ, ଜାଣନ୍ତୁ ସେ କିଏ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦରମା କେତେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭିଡିଓ ଷ୍ଟ୍ରୀମିଙ୍ଗ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ୟୁଟ୍ୟୁବର ଲିଡରସିପରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ମୂଳ ନୀଲ ମୋହନ ୟୁଟ୍ୟୁବ ର ନୂତନ ସିଇଓ ହେବେ । ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ସର ସିଇଓ ସୁସାନ ଓଜସିସ୍କି ନିଜ ପଦବୀରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ପୁର୍ବ ନଅ ବର୍ଷ ଧରି ୟୁଟ୍ୟୁବର ସିଇଓ ରହିଆସିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଭାରତୀୟ -ଆମେରିକାରର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ନୀଲ ମୋହନ ନେବେ । ନୀଲ ମୋହନ ବର୍ତ୍ତମାନ ୟୁଟ୍ୟୁବର ଚିଫ ପ୍ରଡକ୍ଟ ଅଫିସର ଅଟନ୍ତି । ହେଲେ ସେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ସିଇଓ ପଦବୀ ସମ୍ଭାଳିବା ପାଇଁ ଯାଉଛନ୍ତି । ସୁସାନ ଓଜସିକି ରିଜାଇନ ଦେବାର କାରଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟ ନିଜ ପରିବାର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟକୁ ଦେବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ୨୦୧୪ରେ ସୁସାନ ଓଜସିକି ୟୁଟ୍ୟୁବ ସିଇଓ ନିଯୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ନୀଲ ମୋହନ କିଏ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦରମା କେତେ ରହିଛି?

ନୀଲ ମୋହନ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ । ସେ ୧୯୯୬ ମସିହାରେ ଆମେରିକା ଷ୍ଟେନଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟୀରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଇଂଜିନିୟରର ସ୍ନାତକ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ନୀଲ ମୋହନ ୨୦୦୫ ମସିହାରେ ଷ୍ଟେନଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟୀରେ ଗ୍ରାଜୁଏଟ ସ୍କୁଲ ଅଫ ବିଜନେସରେ ନିଜର ଏମବିଏ ପୂରା କରିଛନ୍ତି । ନୀଲ ମୋହନ ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ସୁସାନଙ୍କ ସହ କାମ କରୁଥିଲେ ।୨୦୦୭ ରେ ଡବଲକ୍ଲିକର ଅଂଶ ଥିଲେ ଏବଂ ଡିସପ୍ଲେ ଏଣ୍ଡ ଭିଡ଼ିଓ ଏଡସର ସିନିୟର ଭଏସ ପ୍ରେସିଡ଼େଣ୍ଟ ପଦବୀରେ ପହଁଚିଥିଲେ ।

୨୦୧୫ରେ ନୀଲ ମୋହନ ୟୁଟ୍ୟୁବ ର ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ପାଦ ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ। ୟୁଟ୍ୟୁବ ର ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ପାଦ ଅଧିକାରୀ ହେବା ପରେ ନୀଲ ମୋହନ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଶୋଟର୍ସ, ମ୍ୟୁଜିକ୍ ଏବଂ ସବସ୍କ୍ରିପସନ୍ ଉପରେ କାମ କରିଥିଲେ। ନୀଲ ମୋହନ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ସହିତ କାମ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଷ୍ଟିଚ୍ ଫିକ୍ସ ଏବଂ ଜେନୋମିକ୍ସ ଏବଂ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀ 23andMe ର ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ। ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ବ୍ୟତୀତ ନୀଲ ମୋହନ ପୋଷାକ ଏବଂ ଫ୍ୟାଶନ୍ କମ୍ପାନୀ ଷ୍ଟିଚ୍ ଫିକ୍ସର ବୋର୍ଡ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ନୀଲ ମୋହନ 23andMe ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅନୁସନ୍ଧାନ କମ୍ପାନୀର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବୋର୍ଡରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

ନୀଲ ମୋହନ ଗୁଗୁଲ ପରି ଖ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ କ୍ୟାରିଅରରେ ମଧ୍ୟ ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ କରିଥିଲେ । ନିଲ ମୋହନ ଗୁଗୁଲରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏବଂ ଭିଡିଓ ବିଜ୍ଞାପନ ବିଭାଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଠାରେ ସେ କମ୍ପାନୀର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍, ଗୁଗୁଲ୍ ଡିସପ୍ଲେ ନେଟୱାର୍କ, ଆଡସେନ୍ସ, ଆଡମୋବ୍ ଏବଂ ଡବଲ୍ କ୍ଲିକ୍ ବିଜ୍ଞାପନ ଟେକ୍ ଉତ୍ପାଦ ସେବା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିଲେ।

ଗୁଗୁଲ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆନୁମାନିକ ୭ ବିଲିୟନ ଡଲାର ରୋଜଗାର କରିବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି । ତାଙ୍କୁ ଟ୍ୱିଟରରେ ଏକ ପଦବୀ ଗ୍ରହଣ ନକରିବା ପାଇଁ ଗୁଗୁଲରୁ ନିଲ ମୋହନଙ୍କୁ ୧୦୦ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ ବୋନସ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଫର୍ଷ୍ଟପୋଷ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ଟେକ୍ କ୍ରଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ ସମୟରେ ନିଲ ମୋହନଙ୍କୁ ୧୦୦ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର ଦିଆଯାଇଥିଲା, ସେହି ସମୟରେ ଗୁଗୁଲ୍ ଷ୍ଟକ୍ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାର କରି ବିଜନେସ୍ ଇନସାଇଡର୍ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ, ସେହି ସେୟାରଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ ଅଟେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.