କେଉଁ ବୟସରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ନିହାତି ଜରୁରୀ: ନଚେତ୍ ହୋଇପାରନ୍ତି ଦୁର୍ବଳ

ଅଣ୍ଡାକୁ ସୁପରଫୁଡ କୁହାଯାଏ, କାରଣ ଏଥିରେ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଆମ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ଫାଇଦା ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ । ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ଜଳଖିଆରେ ରୁଟି ସହିତ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି କାରଣ ଏହା ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ । ଯେଉଁମାନେ ଜିମରେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଝାଳ ବୁହାନ୍ତି, ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଭାଗକୁ ଅବଶ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି । ଯଦିଓ ଅଣ୍ଡା ସବୁ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ, କିନ୍ତୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୟସ ବର୍ଗର ଲୋକ ଏହି ସୁପରଫୁଡ୍ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରକୁ ବହୁତ ଶକ୍ତି ଦେବ।

ଆମେ ସେହି ଲୋକଙ୍କ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ବୟସ ୪୦ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ବୟସ ବଢ଼ିବା ସହ ଲୋକ ମଧ୍ୟମ ବୟସରେ ପହଞ୍ଚିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ହାଡ଼ ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକତା ଅଧିକ ବଢ଼ିଥାଏ। ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରୋଟିନର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ହୁଏ, ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ମଧ୍ୟ ସଠିକ ଭାବରେ ରହିଥାଏ।

ଯଦି ଆପଣ ଏକ ସିଝା ଅଣ୍ଡା ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଶରୀରକୁ ୬.୩ ଗ୍ରାମ ପ୍ରୋଟିନ୍, ୭୭ କ୍ୟାଲୋରୀ, ୨୧୨ ମିଲିଗ୍ରାମ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍, ୦.୬ ଗ୍ରାମ କାର୍ବସ୍, ୫.୩ ଗ୍ରାମ ସୁସ୍ଥ ଫ୍ୟାଟ୍, ଭିଟାମିନ୍-ଏ, ଭିଟାମିନ୍-ବି୨, ଭିଟାମିନ୍-ବି୫ ମିଳିବ। ଫସଫରସ୍ ଏବଂ ସେଲେନିୟମ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ। ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବାର ଆବଶ୍ୟକ ଅଛି। ଯଦି ମଧ୍ୟମ ବୟସର ଲୋକ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ପାଇବା ଜାରି ରଖିବେ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀର ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି ପାଇବ ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତା ହ୍ରାସ ହେବ। ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆପଣଙ୍କ ନିୟମିତ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଣ୍ଡା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଜରୁରୀ।

ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡାର ଜିଏମ୍ଏସ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଡାଏଟିସିଆନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ୪୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ସପ୍ତାହରେ ଅତି କମରେ ୭ଟି ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଦିନକୁ ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡା। ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ। କେବଳ ସିଝା ଅଣ୍ଡା ଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ, କାରଣ ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ସୁସ୍ଥ ଉପାୟ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.