fbpx
BSKY
BJD YOUTH SKY
BJD MS SKY

ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ କାହିଁକି ହୋଇଥାଏ କ୍ୟାନ୍ସର ? ଜାଣନ୍ତୁ

ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ନିଜର ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ରୋଗର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ସବୁଠାରୁ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ଭିତରୁ ଗୋଟେ ହେଉଛି କର୍କଟ ବା କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗ। ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏହି କ୍ୟାନ୍ସର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଫଳରେ ଏହି ରୋଗରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଯାଉଛି । ଯଦିଓ, ଯଦି ଏହା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ, ତେବେ ଏହି ରୋଗର ମୁକାବିଲା କରିବା ସହଜ ହୋଇଯାଏ ।

କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗର କାରଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କୁ ନିଜ ଜୀବନ କାଳ ମଧ୍ୟରେ କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ । ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ପୁରୁଷଙ୍କୁ କ୍ୟାନ୍ସର ଓ ଏକାଧିକ ଟ୍ୟୁମର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଛି। ଆମେରିକୀୟ କ୍ୟାନ୍ସର ସୋସାଇଟିର ଏକ ନୂତନ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ।

ଗବେଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ପୁରୁଷଙ୍କଠାରେ କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୧.୩ ରୁ ୧୦.୮ ଗୁଣ ଅଧିକ ଥିଲା । ଏସୋଫେଜାଲ୍ କର୍କଟ, ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର୍ଡିଆ ଓ ବ୍ଲାଡର କ୍ୟାନ୍ସର ପାଇଁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ବିପଦ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଗବେଷଣାକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ପୁରୁଷଙ୍କଠାରେ କେବଳ ଥାଇରଏଡ ଓ ଗାଲ୍ ବ୍ଲାଡର କ୍ୟାନ୍ସର ହେବା କମ୍ ରହିଛି ।

ଏହି ୧୬ ବର୍ଷ ଅବଧିରେ, ପୁରୁଷମାନଙ୍କରେ ୧୭,୯୫୧ କ୍ୟାନ୍ସର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ କି ମହିଳାମାନଙ୍କରେ ୮,୭୪୨ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ବିଶ୍ଳେଷଣ ପରେ, ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନିଆଗଲା ଯେ ବିପଦ କାରଣ ଓ କର୍କିନୋଜେନର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଅଧିକାଂଶ କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ । ତେବେ କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗ ଲେଖକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗରେ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କାହିଁକି ଅଛି ତାହା ବୁଝିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଗବେଷଣା ଆବଶ୍ୟକ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.