fbpx
BSKY SKY
BSKY SKY

କାହିଁକି ପାଦରେ ପିନ୍ଧା ଯାଏ ନାହିଁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର ତିନୋଟି ବଡ଼ କାରଣ

BSKY

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ଅଳଙ୍କାର ପିନ୍ଧିବାର ପରମ୍ପରା ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଚାଲିଆସୁଛି। ସେ ମହିଳା କିମ୍ବା ପୁରୁଷ ହୁଅନ୍ତୁ, ଆପଣ ଉଭୟ ସୁନା ଓ ରୂପା ଅଳଙ୍କାର ପିନ୍ଧିଥିବାର ନଜର ଆସି ଥିବେ । ବିଶେଷକରି ମହିଳାମାନେ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ପିନ୍ଧିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଦେଖିଛନ୍ତି କି ଜଣେ ମହିଳା ତାଙ୍କ ପାଦରେ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ପିନ୍ଧିଛନ୍ତି? କେବେ ନୁହେଁ ସର୍ବଶେଷରେ, ମହିଳାମାନେ ପାଦରେ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ । ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଏହି ରହସ୍ୟରୁ ପରଦା ଉଠାଇବା ଏବଂ ପାଦରେ ସୁନା ନ ପିନ୍ଧିବାର ସଠିକ କାରଣ କହିବା ।
ଅଣ୍ଟା ତଳେ ସୁନା ପିନ୍ଧିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି |

ସନାତନ ଧର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଣ୍ଟା ତଳେ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ପିନ୍ଧିବା ନିଷେଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସେଗୁଡିକ କେବଳ ଅଣ୍ଟାର ଉପର ଭାଗରେ ପିନ୍ଧାଯାଇପାରିବ । ଏହାର ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ ଦୁଇଟି କାରଣ ଅଛି । ପାଦରେ ସୁନା ନ ପିନ୍ଧିବାର ପ୍ରଥମ କାରଣ ହେଉଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ। ଏହା ଅନୁଯାୟୀ, ମଣିଷର ଶାରୀରିକ ଗଠନ ଏପରି ଯେ ତାଙ୍କ ଶରୀରର ଉପର ଅଂଶ ଶୀତଳତା ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଏବଂ ତଳ ଅଂଶ କେବଳ ଉଷ୍ମତା ଆବଶ୍ୟକ କରେ। ଯେହେତୁ ସୁନାରେ ନିର୍ମିତ ଅଳଙ୍କାର ଶରୀରରେ ଉତ୍ତାପ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ତେଣୁ, ଏହାକୁ ପାଦରେ ପିନ୍ଧିବା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସୁନା ବଦଳରେ ରୂପା ଅଳଙ୍କାର ପାଦରେ ପିନ୍ଧାଯାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ସନ୍ତୁଳିତ ରହିଥାଏ ।
ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି : ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ପାଦରେ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ନ ପିନ୍ଧିବା ପଛରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଧାର୍ମିକ ଅଟେ। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁନା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ନାଭି ଅର୍ଥାତ୍ ଅଣ୍ଟା ତଳେ ପିନ୍ଧିବା ନିଷେଧ । ଯଦି ତୁମେ ପାଦରେ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ପିନ୍ଧୁଛ, ତେବେ ଏହା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଅପମାନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଦୁହେଁ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତୁମର ଘରର ଉଭୟ ସୁଖ, ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଧନ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ପାଦରେ ଏହାକୁ ପିନ୍ଧି ଧୂଳି ଜମା ହୋଇଯାଏ :ପାଦରେ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ନ ପିନ୍ଧିବାର ଆଉ ଗୋଟିଏ କାରଣ ହେଉଛି ଧୂଳି ଏବଂ ମାଟିର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା କାରଣରୁ ଏହା ଅପରିଷ୍କାର ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ହରାଇବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ । ଯେତେବେଳେ କି ଏହାକୁ ଅଣ୍ଟା ଉପରେ ଅର୍ଥାତ୍ ବେକ, ନାକ, ଗଳା ଚାରିପାଖରେ ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ୱାରା ସେପରି କୌଣସି ବିପଦ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ, ଅଣ୍ଟାରେ ସୁନା ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ଚେହେରାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବଢିଥାଏ, ଯେତେବେଳେ କି ଏହାକୁ ପାଦରେ ପିନ୍ଧିବା ଏହିପରି କିଛି କରେ ନାହିଁ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.