ଶବକୁ କାହିଁକି ଏକୁଟିଆ ଛଡ଼ାଯାଏନାହିଁ : ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କହୁଛି ଗରୁଡ଼ ପୁରାଣ

ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଅପ୍ରିୟ ସତ୍ୟ । ଯଦି ପରିବାରର କାହାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି, ତାଙ୍କ ଶବଦାହର ଅଧିକାର ତାଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଏପରି ହେଲେ ମୃତକଙ୍କ ଆତ୍ମାକୁ ଶାନ୍ତି ମିଳିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ତାଙ୍କ ପିଲାମାନେ ଶବଦାହ କରିବା ପାଇଁ ପାଖରେ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ମୃତ ଶରୀରକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ଘରେ ରଖାଯାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି କେହି ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରନ୍ତି, ତଥାପି ତାଙ୍କ ମୃତ ଶରୀର ପରଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖାଯାଏ, କାରଣ ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଶ୍ମଶାନକୁ ବାରଣ ଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ମୃତକଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ଅଧୋଗତି ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ ଓ ସେ ଅସୁର, ଦାନବ କିମ୍ବା ପିଶାଚ ଯୋନିରେ ଜନ୍ମ ନେଇଥାଏ। ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ମଧ୍ୟ ମୃତ ଶରୀରକୁ ଏକାକୀ ନ ଛାଡ଼ିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ କିଛି କାରଣ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି।- ରାତିରେ ମୃତ ଶରୀରକୁ ଛାଡିଦେଲେ ବହୁତ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ବାସ୍ତବରେ ସମସ୍ତ ମନ୍ଦ ଆତ୍ମାମାନେ ରାତିରେ ସକ୍ରିୟ ହୁଅନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ମୃତକଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରନ୍ତି ଓ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରନ୍ତି।

– ମୃତ ଶରୀରକୁ ଏକୁଟିଆ ଛାଡିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କାରଣ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମୃତକଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ମୃତ ଶରୀରର ଚାରିପାଖରେ ରହିଥାଏ। ସେ ପୁନର୍ବାର ସେହି ଶରୀରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କାରଣ ଶରୀର ସହିତ ତାଙ୍କର ଏକ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ନିଜ ଲୋକଙ୍କୁ ମୃତ ଦେହକୁ ଏକାକୀ ଛାଡିଥିବାର ଦେଖନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ଦୁଃଖ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି।

– ଯଦି ମୃତ ଶରୀରକୁ ଏକୁଟିଆ ଛାଡି ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଲାଲ୍ ପିମ୍ପୁଡ଼ି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୀଟପତଙ୍ଗ ଆସିବାର ଭୟ ଥାଏ। ତେଣୁ ମୃତଦେହ ନିକଟରେ ବସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

– ତନ୍ତ୍ରମନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରାତିରେ କରାଯାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମୃତ ଶରୀରକୁ ଏକାକୀ ଛାଡିଦେଲେ ମୃତ ଆତ୍ମାକୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇପାରେ। ସେଥିପାଇଁ ମୃତ ଶରୀରର ଚାରିପାଖରେ କେହି ଜଣେ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।

– ଯଦି ଶବକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରଖାଯାଏ, ତେବେ ଶବରୁ ବାହାରୁଥିବା ଗନ୍ଧ ହେତୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଜୀବାଣୁ ଲାଗି ପାରନ୍ତି ଓ ମାଛିମାନେ ଲାଗି ଯାଆନ୍ତି। ତେଣୁ, ମୃତ ଶରୀରର ଚାରିପାଖରେ ବସି ଧୂପକାଠି ଜାଳନ୍ତୁ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.