ସ୍ନାନ ପୁର୍ଣିମା ପରେ କାହିଁକି ଅଣସର ପିଣ୍ଡିରେ ବିଜେ କରନ୍ତି ଚତୁର୍ଦ୍ଧା ମୂରତି

ଓଡ଼ିଶା ଭାସ୍କର: ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥ ଯାତ୍ରା ଜୁଲାଇ ୧, ୨୦୨୨ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହାର ୧୫ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ୍ ସ୍ନାନ ପୁର୍ଣିମାରେ ସ୍ନାନମଣ୍ଡପରେ ୧୦୮ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ କଳସୀ ଜଳରେ ସ୍ନାନ ପରେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧା ମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କୁ ଅଣସର ପିଣ୍ଡିରେ ବିଜେ କରାଯାଇଥାଏ। ସ୍ନାନନୀତି ପରେ ଭୀଷଣ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ନ୍ତି ତିନିଠାକୁର। ପ୍ରବଳ ଜ୍ବରରେ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇ ଅଣସରରେ ଯାଆନ୍ତି। ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନରୁ, ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ, ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା ଭାଇ ବଳରାମ ୧୪ ଦିନ ଧରି ଜ୍ୱରରେ ପଡ଼ିଥାନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଅଣସରରେ ପିଣ୍ଡିରେ ବିଜେ କରନ୍ତି ଶ୍ରୀଜିଉ। ଦଇତାପତିମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅସୁସ୍ଥ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ଉପଚାର ନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଘନ ଅନ୍ଧକାର ଭିତରେ ଅଣସର ପିଣ୍ଡି ମଧ୍ୟରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ଗୁପ୍ତନୀତି ଚାଲିଥାଏ। ଅଣସର ପିଣ୍ଡିରେ ଶ୍ରୀଜିଉମାନେ ଶ୍ୱେତ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରିବାର ବିଧି ରହିଥାଏ। ୧୪ ଦିନ ଧରି ଅଣସର ନୀତି ଚାଲିଥାଏ।

ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ ଜୁଲାଇ ୧ ରେ ରଥ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ବାହାରକୁ ଆସିବେ, ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମନ୍ଦିରରେ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ, ଚତୁର୍ଧା ମୂରତିଙ୍କୁ ପବିତ୍ର ମନ୍ଦିରରୁ ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପକୁ ଅଣାଯାଇଥାଏ। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ପାଣିରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଏହି ମହାସ୍ନାନ ପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସ୍ନାନରେ ଅଧିକ ପାଣି ସହିତ ସ୍ନାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭଗବାନ ଅସୁସ୍ଥ ହୁଅନ୍ତି। ତେଣୁ, ଏକାନ୍ତରେ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସିତ କରାଯାଏ। ଏହି ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ଔଷଧ ଦିଆଯାଏ। ଅସୁସ୍ଥତାରେ, ଭଗବାନଙ୍କୁ କେବଳ ସାଧା ଖାଦ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ। ଭଗବାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେତୁ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦର୍ଶନ ୧୫ ଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ। ମହାପ୍ରଭୁ ତାଙ୍କର ଏହି ଲୀଳା ସାହାଯ୍ୟରେ ଦୁନିଆକୁ ଜଣାଇବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ଯେ ଭଗବାନ ମଧ୍ୟ ମଣିଷ ପରି ଅସୁସ୍ଥ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରାଣ ପୀଡା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି।

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଭଗବାନ ଆଶାଢ ମାସ ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ତିଥିରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଜୁଲାଇ ୧, ୨୦୨୨ ରେ ରଥ ଯାତ୍ରାରେ ବାହାରିବେ। ତିନି ରଥରେ ବସି ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ, ବଳଭଦ୍ର ଦେବୀ ସୁଭଦ୍ରା ନିଜ ମାଉସୀ ମା ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରକୁ ଯିବେ। ସେଠାରେ ସାତ ଦିନ ଲୀଳାଖେଳା କରିବା ପରେ ପ୍ରଭୁ ଦଶମ ଦିନରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଫେରିବେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.