ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଉପରେ ବିବିସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀକୁ ନେଇ କାହିଁକି ଦେଖାଦେଇଛି ଉତ୍ତେଜନା? ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଉପରେ ବ୍ରିଟିଶ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ବିବିସିର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ “India: The Modi Question” କୁ ନେଇ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜନୈତିକ ମୋଡ଼ ନେଇଛି। ଭାରତ ସରକାର ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ, ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦଳ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛନ୍ତି।

ବାସ୍ତବରେ, ଭାରତ:୨୦୦୨ ଗୁଜୁରାଟ ଦଙ୍ଗାକୁ ଦର୍ଶାଉଥିବା India: The Modi Question ହେଉଛି ଏକ ଦୁଇ ଭାଗ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ । ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀରେ ସେହି ସମୟର ରାଜନୈତିକ ପରିସ୍ଥିତିର ଚିତ୍ର ଦେଖାଯାଇଛି ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସମୟ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି। ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀର ପ୍ରଥମ ଏପିସୋଡ୍ ଜାନୁଆରୀ ୧୭ରେ ବ୍ରିଟେନରେ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ରାଜନୈତିକ ଜୀବନ ଦେଖାଯାଇଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀର ଅଧିକାଂଶ ଭାଗରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧ କାର୍ଯ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି।

ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀରେ ଗୁଜୁରାଟ ଦଙ୍ଗା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ଏହି ଦଙ୍ଗାରେ ପ୍ରାୟ ୨ ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ଗୁଜୁରାଟ ଦଙ୍ଗାର ପ୍ରକୃତ କାହାଣୀ ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଉପରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଅରିନ୍ଦମ ବାଗଚି ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀକୁ ଏକ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ଭାରତ ସରକାର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଏକପାଖିଆ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଦର୍ଶାଉଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ଟ୍ୱିଟର କିମ୍ବା ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚ୍ୟାନେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଦେଖାଉଥିବା ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଅବରୋଧ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀର ନିଷେଧାଦେଶ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଜୟରାମ ରମେଶ କହିଛନ୍ତି, “ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ହୋଇଥିବା ଡ୍ରାମା ଉପରେ ନୂତନ ବିବିସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ନିନ୍ଦନୀୟ। ଏଥିରେ ସେନ୍ସରସିପ୍ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ୨୦୦୨ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବାଜପେୟୀ କାହିଁକି ଅଫିସ ଛାଡିଥିଲେ?” ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମସି) ନେତା ଡେରେକ ଓ’ବ୍ରାଇନ୍ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, “ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଚେହେରା ଦେଖାଯାଉଛି। ଟ୍ୱିଟର ଏବଂ ଟ୍ୱିଟର ଇଣ୍ଡିଆ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୋର ଟ୍ୱିଟକୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।”

Get real time updates directly on you device, subscribe now.