fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

୧ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ସହିତ ହେଇପାରେ ଜେଲ୍, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ପୂର୍ବରୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରନ୍ତୁ ପାନ୍ କାର୍ଡ ନହେଲେ …

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଆଜିର ସମୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପାନ କାର୍ଡ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ। କେବଳ ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ସହିତ ଜଡିତ ନୁହେଁ ଅନ୍ୟ କାରବାରରେ ପାନ୍ ଆବଶ୍ୟକ । ପରିଚୟ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ କାରବାର ପାଇଁ ପାନ୍ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଭୁଲରେ ଅଧିକ ପାନ୍ କାର୍ଡ ତିଆରି କରନ୍ତି । ଏଥର ବଜେଟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସୀତାରମଣ ମଧ୍ୟ ପାନ କାର୍ଡ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।ବଜେଟ୍ ରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ଏକ ନୂତନ ପରିଚୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପାନ କାର୍ଡର ବ୍ୟବହାର ସାଧାରଣ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ PAN କାର୍ଡକୁ ଏକ ସାଧାରଣ ପରିଚାୟକ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

ଏହା ସହିତ, ଯେକୌଣସି ବ୍ୟବସାୟ କେବଳ ପାନ୍ କାର୍ଡ ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣଙ୍କର ପାନ୍ କାର୍ଡ ସକ୍ରିୟ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏଥିପାଇଁ, ପାନ୍ କାର୍ଡ ଧାରକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ଥାୟୀ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ନମ୍ବର (PAN) କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ନମ୍ବର ସହିତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧, ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଲିଙ୍କ୍ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ସମୟସୀମା ପୂର୍ବରୁ ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ପାନ୍କୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ପାନ୍ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇପାରିବ । ଏହା ସହିତ, ପାନ୍ କୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ଅଧିକନ୍ତୁ, ଯଦି କେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଅବୈଧ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଆୟକର ଅଧିନିୟମ, ୧୯୬୧ ର ଧାରା ୨୭୨N ଅନୁଯାୟୀ, ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତି ଦଶହଜାର ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଦେବେ।

ଅନେକ ଥର ଲୋକମାନେ ଭୁଲରେ ଏକାଧିକ ପାନ୍ କାର୍ଡ ତିଆରି କରନ୍ତି । ଯଦିଓ ଏହି ପାନ୍ କାର୍ଡଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ସଠିକ ପରିଚୟ ଏବଂ ବିବରଣୀ ଆଧାରରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ୨୦୧୬ ପୂର୍ବରୁ ଆୟକର ବିଭାଗ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ​​ । ଏହି ଅଭିଯୋଗଗୁଡିକରେ, ତାଙ୍କର ଦୁଇଟିରୁ ଅଧିକ ପାନ୍ କାର୍ଡ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଏକରୁ ଅଧିକ ପାନ୍ କାର୍ଡ ଅଛି, ତେବେ ସେଗୁଡିକ ସମର୍ପଣ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ହେବ । ଆୟକର ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଗୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ପାନ୍ କାର୍ଡ ଥାଏ, ତେବେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୬ମାସ ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ହେବ। ଏହି ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ଜରିମାନା ଉଭୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.