fbpx
BJD SKY
BJD SKY

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ରେଳଆପ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ସାବଧାନ! ଡାର୍କ ୱେବରେ ଡାଟା ହେଉଛି ବିକ୍ରି, ଆପଣଙ୍କ ନାମ ଏହି ତାଲିକାରେ ନାହିଁ ତ ?

BJD

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁ ଆପ ସାଇବର ହ୍ୟାକର୍‌ମାନେ ରେଳଯାତ୍ରୀ ଆପ୍ କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି । ହ୍ୟାକର୍‌ମାନେ ରେଳଯାତ୍ରୀ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ନାମ, ଇମେଲ ID, ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଅବସ୍ଥାନ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।ସାଇବର ପୋଲିସ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ରେଳଯାତ୍ରୀ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ରେଳ କ୍ୟାଟରିଂ ଆଣ୍ଡ ଟୁରିଜିମ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ (ଆଇଆରସିଟିସି) ର ଅଫିସିଆଲ୍ ଆପ୍ । ଏହା ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିବାକୁ, ସେମାନଙ୍କର PNR ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଏବଂ ଭାରତରେ ଟ୍ରେନ୍ ଯାତ୍ରା ସହ ଜଡିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ।

HT ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରେଳବାଇରୁ ୩୧ ମିଲିୟନ୍ ଆନୁମାନିକ ଡାଟା ପଏଣ୍ଟ୍ର ଏକ ସେଟ୍ ଡାର୍କ ୱେବରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥିଲା । ୟୁନିଟ୍ ୮୨ ନାମକ ଜଣେ ହ୍ୟାକର ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ ଡାଟା ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇଥିବା ହ୍ୟାକର୍ ଦାବି କରିଛି। ୟୁନିଟ୍ ୮୨ ଏକ ଲିଙ୍କ୍ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଡାଟା କି କିଣିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ । ସାଇବର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ପରି ଡାଟା ପଏଣ୍ଟ ପାଇବା ପରେ ଏହାର ଅପବ୍ୟବହାରର ପରିସର ବହୁ ପରିମାଣରେ ବଢି ଥାଏ । ଏହି ସଂଖ୍ୟାଗୁଡିକ ଲୋକଙ୍କୁ ପୋଲିସ୍ ଭାବରେ ପରିଚିତ କରି ସେକ୍ସଟୋର୍ସନ୍, ପାର୍ଟ ଟାଇମ୍ ଚାକିରି ରାକେଟ୍ କିମ୍ବା ଆର୍ଥିକ ଠକେଇ ଭଳି ଅପରାଧରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

ମୁଖ୍ୟତଃ ଜାଲ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ତିଆରି କରିବାକୁ ନାମ, ଇମେଲ୍ IDଏବଂ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ଏକ ଡାଟା ପଏଣ୍ଟବ୍ୟବହାର କରି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ।

ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ ଜଣେ ରେଳ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାଟା ଲିକ୍ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ସରକାରୀ ରିପୋର୍ଟ ଆସିନାହିଁ। ଡାଟା ଲିକ୍ ରିପୋର୍ଟକୁ ଆମେ ଦେଖୁଛୁ। ଗୁଗଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଆପ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୫୦ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଉପଭୋକ୍ତା ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏହାଉପରେ କଣ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି ତାହା ଦେଖିବା ବାକି ରହିଲା ।

 

 

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.