ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ସାନଦାର ଯୋଜନା: ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ଟଙ୍କା ରଖି ପାଇବେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରିବାର ଅନେକ ବିକଳ୍ପ ରହିଛି । ଅନେକ ଲୋକ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ଏବଂ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ଫଣ୍ଡରେ ନିବେଶ କରିଥାନ୍ତି । ଏବେ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସୀ ଉପରେ ଲୋକେ ନିବେଶ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ସବୁ ନିବେଶରେ ରିସ୍କ ତ’ ଅଛି । ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏଭଳି ଯୋଜନାରେ ନିବେଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନଙ୍କ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ । ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଡାକଘରର ଏପରି ଏକ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ବହୁତ କମ୍ ବିନିଯୋଗ ପରିମାଣ ସହିତ ଏକ ବଡ ପାଣ୍ଠି ପାଇପାରିବେ।

ଏହି ଯୋଜନାର ନାମ ହେଉଛି ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍ ଗ୍ରାମ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା। ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ବୀମା ଯୋଜନା। ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ମାତ୍ର ୫୦ ଟଙ୍କା (ପ୍ରତି ମାସରେ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା) ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ ଓ ଆପଣ ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇପାରିବେ। ଏହି ଯୋଜନାର ବିଶେଷ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ: –

-୧୯ ରୁ ୫୫ ବର୍ଷର ଯେକ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ଏହି ଯୋଜନା ନେଇପାରିବେ।

-ଏହି ଯୋଜନା ସର୍ବନିମ୍ନ ରାଶି ହେଉଛି ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା।

-ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଆମେ ସର୍ବାଧିକ ପରିମାଣ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ତେବେ ଏହା ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅଟେ।

-ପ୍ରିମିୟମ ରାଶି ମାସିକ, ତ୍ରିମାସିକ, ଅଧା ବାର୍ଷିକ ଓ ବାର୍ଷିକ ଭିତ୍ତିରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ।

-ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ୩୦ ଦିନର ଏକ ଅନୁଗ୍ରହ ଅବଧି ଅଛି।

-ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଋଣ ନେଇ ପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ପଲିସି ନେବାର ୪ ବର୍ଷ ପରେ ଏହି ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ।

-ଏହି ଯୋଜନାରେ ଜୀବନ ବୀମାର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ।

-ଏହି ପଲିସି ୩ ବର୍ଷ ପରେ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇପାରିବେ।

-ଏଥିରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ବୋନସ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ପାଇଥାନ୍ତି। ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୬୫ ଟଙ୍କା ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଥିଲା।

-ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟରୁ ଆପଣ ଏହି ପଲିସି ବାବଦରେ ଜାଣି ପାରିବେ।

-ଆପଣ ଏହିପରି ୩୫ ଲକ୍ଷ ପାଇବେ।

ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି ଓ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପଲିସି କିଣନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର ମାସିକ ପ୍ରିମିୟମ ୫୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୧୫୧୫ ଟଙ୍କା, ୫୮ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୧୪୫୩ ଟଙ୍କା ଓ ୬୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୧୪୧୧ ଟଙ୍କା ହେବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜଣେ ବ୍ଯକ୍ତି ୫୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୩୧.୬୦ ଲକ୍ଷ, ୫୯ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୩୩.୪୦ ଲକ୍ଷ ଓ ୬୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୩୪.୬୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପରିପକ୍ୱତା ଲାଭ ପାଇବେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.