ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ପରିଶ୍ରା କାଣ୍ଡ: ପାଇଲଟଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଭାରି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନରେ ପରିସ୍ରା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଡିଜିସିଏ ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ନ୍ୟୁୟର୍କରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀକୁ ଆସୁଥିବା ବିମାନ ନମ୍ବର AI-102 ରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଅସଦାଚରଣ ଘଟଣା ୦୪.୦୧.୨୦୨୩ ରେ ଡିଜିସିଏ ନଜରକୁ ଆସିଥିଲା। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଡିଜି ଇଣ୍ଡିଆ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ଇନ-ଫ୍ଲାଇଟ୍ ସେବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଉଡ଼ାଣର ସମସ୍ତ ପାଇଲଟ୍ ଏବଂ କ୍ୟାବିନ କ୍ରୁ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାହିଁକି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏଜେନ୍ସି ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଉପରେ ତିରିଶ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଲଗାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଡିଜିସିଏ କମାଣ୍ଡରେ ଥିବା ପାଇଲଟଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ୩ ମାସ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି। ଡିଜିସିଏ ତାଙ୍କୁ ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ ନକରି ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ଡାଇରେକ୍ଟର-ଫ୍ଲାଇଟ୍ ସର୍ଭିସ ଉପରେ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି।

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନରେ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ନାମକ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଅସଦାଚରଣ କରିଥିଲେ। ବିମାନରେ ଜଣେ ମହିଳା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ପରିସ୍ରା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିବା ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ବ୍ୟାନ ଲଗାଇଥିଲେ । ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ୪ ମାସ ପାଇଁ ବ୍ୟାନ କରିଥିଲା । ୨୬ ନଭେମ୍ବରରେ ଘଟିଥିବା ଲଜ୍ଜାଜନକ ଘଟଣାର ଅଭିଯୋଗ ଏକ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପରେ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଖସି ପଳାଉଥିଲା।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପୁଅର ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପିତା ଦେଇଥିବା ଯୁକ୍ତି ପରେ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତ ନ୍ୟୁୟର୍କରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଠାରେ ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ୟାଣ୍ଟ ଖୋଲି ବ୍ୟବସାୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ବସିଥିବା ୭୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ପରିସ୍ରା କରିଥିଲେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.