fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD YOUTH SKY

କାଗଜ କିମ୍ବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କପ୍ ରେ ଚା ପିଉଛନ୍ତି କି ? ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ ନଚେତ ଚାଲିଯାଇପାରେ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି

ଆପଣ ଦୋକାନରେ ମୁଖ୍ୟତଃ କାଗଜ କପରେ କିମ୍ବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ କପରେ ଚାହା ପିଉଥିବେ । ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି, ଏହିସବୁ ଗ୍ଲାସରେ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଉପରେ ଏହାର କେତେ କୁପ୍ରଭାବ ପଡେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହା ଲୋକଙ୍କୁ ଅନ୍ଧ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ । ଆମେ ଏହା କହୁନାହୁଁ କିନ୍ତୁ ଆଇଆଇଟି ଖଡଗ଼ପରୁର ଅନସୁନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଆଜିର ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଗ୍ଲାସରେ ଚା ଏବଂ କଫି ପିଇବାକୁ ବାରଣ କରନ୍ତି । ଯଦି ଦୋକାନୀମାନେ ଗ୍ଲାସରେ ଚା ଦିଅନ୍ତି, ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ପିଇବାକୁ ମନା କରନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଦୋକାନୀ ଏକ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ କାଗଜ କପରେ ଚା-କଫି ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । କାରଣ ସେହି କପ୍ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଏ ।

ଡିସପୋଜେବଲ୍ କପ୍ ରେ ଚା ଏବଂ କଫି ପିଉଥିବା କିଛି ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ, ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ ବହୁ ଲୋକ କାଚ ଗ୍ଲାସ୍ ଗ୍ଲାସରେ ଚା ପିଅନ୍ତି । ଆଉ ଦୋକାନୀମାନେ ସେହି ଗ୍ଲାସକୁ ସାଧାରଣ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଚା ଏବଂ କଫି ଦିଅନ୍ତି । ଯେଉଁଠାରେ ଥରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା କପ୍ କେବଳ ଥରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ସେଠାରେ ଲୋକ ଏହାକୁ ଅଧିକ ଉପଯୋଗୀ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଲୋକ ଏହା ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଗ୍ଲାସର ନିରନ୍ତର ବ୍ୟବହାର ଲୋକଙ୍କ ଆଖି ଆଲୋକ ଛଡା଼ଇ ନେଇପାରେ । ବାସ୍ତବରେ, ଆଇଆଇଟି ଖଡଗପରୁ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଏହି ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ କାଗଜ କପରେ ଗରମ ପାନୀୟ ପିଇବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହି କାଗଜ କପରୁ ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସମେତ ଅନେକ କ୍ଷତିକାରକ ପଦାର୍ଥ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ପଦ୍ଧତି ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ର କଣିକା । ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ, ଏହି ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କଣିକା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥର ବାହକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରଥିାଏ । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ବିଷାକ୍ତ ଭାରୀ ଧାତୁ ଯେପରକି ପାଲାଡୟିମ, କ୍ରୋମୟିମ, କ୍ୟାଡମୟିମ ଏବଂ ଜୈବିକ ଯୌଗିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଯେତେବେଳେ ଏହି ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଖିଆଯାଏ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ବହୁତ ଗମ୍ଭୀର ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ଏହା ସିଧାସଳଖ ମଣିଷର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ କରିପାରେ । ତେଣୁ ଆପଣ ଯଦି ଏହିସବୁ କପ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ଆଜି ହିଁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.