fbpx
BSKY SKY
BSKY SKY

କଡକନାଥ ଚିକେନରୁ ବ୍ୟାପୁଛି ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁ ! ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ମଣିଷ ପାଇଁ ଏବେ ଚିକେନ୍ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ?

BSKY

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ପୁଣି ଥରେ ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ଝାଡଖଣ୍ଡର ବୋକାରୋ ଜିଲ୍ଲାର ସରକାରୀ କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ପ୍ରଶାସନ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେବୋକାରୋ ଜିଲ୍ଲାର ଲୋହାନଚାଲରେ ଅବସ୍ଥିତ ସରକାରୀ କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମରେ କଡ଼କନାଥ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କରେ ପକ୍ଷୀ ଫ୍ଲୁ (H5N1) ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପକ୍ଷୀ ଫ୍ଲୁ ହେତୁ କିଛି କଡ଼କନାଥ କୁକୁଡ଼ାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ପ୍ରଶାସନ କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମର ଏକ କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧକୁ ପ୍ରଭାବିତ ଜୋନ୍ ଏବଂ ଦଶ କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧକୁ ସର୍ବିଲାନ୍ସ ଜୋନ୍ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚିକେନ୍ ଏବଂ ବତକ ବିକ୍ରି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି।

ସୂଚନାମୁତାବକ କଡ଼କନାଥଙ୍କ ମାଂସ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ବହୁ ପରିମାଣର ଲୌହ ଏବଂ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ। ଏହାର ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କଳା, ଏହାର ମାଂସ ଏବଂ ରକ୍ତ ମଧ୍ୟ କଳା ଅଟେ । ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ କଡ଼କନାଥ କୁକୁଡ଼ାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଶାସନ କହିଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅରୁଣ କୁମାର ସିଂ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସିକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ରାଜ୍ୟକୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି। ଏହାସହ ବୋକାରୋ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲା ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଉଥିବା ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ କୁକୁଡ଼ା ଏବଂ ଡାକୁମାନଙ୍କର ନମୁନା ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଉଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସଂକ୍ରମିତ ଜୋନ୍ ରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ନମୁନା ମଧ୍ୟ ନେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଏକ ଅଲଗା ୱାର୍ଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପକ୍ଷୀ ଫ୍ଲୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ହୋଇପାରିବ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁ କଣ :
ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁକୁ ଏଭିଆନ୍ ଇନ୍ ଫ୍ଲୁଏନଜା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, ଯାହା ଏକ ଭାଇରାଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଅଟେ। ଏହା ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କଠାରୁ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଥାଏ ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରମାଣିତ କରେ।

ଆମେରିକାର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କେନ୍ଦ୍ର (ସିଡିସି) ଅନୁଯାୟୀ, ବନ୍ୟ ଫ୍ଲୁ ସାଧାରଣତଃ ବନ୍ୟ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ସିଡିସି କହିଛି ଯେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର ଅନ୍ତନଳୀ କିମ୍ବା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଅସୁସ୍ଥ କରିଦିଏ। ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପକ୍ଷୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାରଣରୁ ମରନ୍ତି । ଏହି ଜୀବାଣୁ ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣ ଜୀବାଣୁ ପରି ବ୍ୟାପିଥାଏ। ସିଡିସି କହିଛି ଯେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଲାଳ, ନାକରୁ ବାହାରୁଥିବା ତରଳ ବା ସଂକ୍ରମିତ ପକ୍ଷୀର ମଳ ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ୟ ଏକ ପକ୍ଷୀ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସେ, ଏହା ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ ।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଅନୁଯାୟୀ, ପକ୍ଷୀ ଫ୍ଲୁ କିମ୍ବା ଏଭିଆନ୍ ଫ୍ଲୁ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ଭୂତାଣୁ ଯାହା ମଣିଷ ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ। ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସଂକ୍ରମିତ ପକ୍ଷୀ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସେ, ସେତେବେଳେ ପକ୍ଷୀ ଫ୍ଲୁରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢିଯାଏ। ସିଡିସି ଅନୁଯାୟୀ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଣିଷ ପକ୍ଷୀ ଫ୍ଲୁରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ବହୁତ କମ୍ ଘଟଣା ଘଟିଛି। କିନ୍ତୁ ମଣିଷମାନେ ପକ୍ଷୀ ଫ୍ଲୁରେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁର ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଜୀବାଣୁ ହେଉଛି H5N1 । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ H5N1 ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରନ୍ତି ।

ଏହି ଜୀବାଣୁ ମଣିଷରେ କିପରି ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ?
ଯଦି ଜୀବାଣୁ ବାୟୁରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥାଏ, ତେବେ ସେଠାରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଖି, ନାକ କିମ୍ବା ପାଟି ମାଧ୍ୟମରେ ଜୀବାଣୁ ମଧ୍ୟ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସଂକ୍ରମିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରେ, ତେବେ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢିଯାଏ।

WHO ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୯୭ ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପକ୍ଷୀ ଫ୍ଲୁ (H5N1) ରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଏହି ମାମଲା ହଂକଂରେ ଆସିଥିଲା। ୨୦୦୩ ପରଠାରୁ ଏସିଆ, ୟୁରୋପ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକାରେ ମଣିଷ ପକ୍ଷୀ ଫ୍ଲୁରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ମଧ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମ କିମ୍ବା ଘର ଚାରିପାଖରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାର ସର୍ବାଧିକ ବିପଦ ରହିଛି।

ଚିକେନ୍ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ଖାଇ ଏହା ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ କି?

ଯଦି ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ, ତା’ହେଲେ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ମାଂସ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ବିକ୍ରି ନିଷେଧ। ବୋକାରୋରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ସେଠାରେ ଚିକେନ୍ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ବିକ୍ରି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମୟରେ ଚିକେନ୍ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଉଭୟ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ମାଂସ କିମ୍ବା ଅଣ୍ଡାକୁ ଯଦି ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପରିଷ୍କାର କିମ୍ବା ସିଜା ହେଲେ ମାଂସ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ନିରାପଦ ଅଟେ।

ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଠିକ୍ ଭାବେ ସଫା କିମ୍ବା ରନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଚିକେନ୍ ଖାଇଲେ ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁ ବ୍ୟାପି ପାରେ ବୋଲି କୌଣସି ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.