fbpx
BJD SKY
BJD SKY

ଏଣିକି ଗୁଗୁଲ୍ ପେ ଏବଂ ଫୋନ୍ ପେ’ରେ ଯୋଡି ହୋଇପାରିବେନି ନୂଆ ଗ୍ରାହକ ? ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ମାମଲା

BJD

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ନ୍ୟାସନାଲ ପେମେଣ୍ଟ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (NPCI) ଏକ ନିୟମ କରିଛି ଯେ, କୌଣସି ଥାର୍ଡ ପାର୍ଟି ପେମେଣ୍ଟ ୱାଲେଟର ୟୁପିଆଇ କାରବାରରେକ ୩୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଅଂଶ ରହିବ ନାହିଁ । ଯଦି କୌଣସି ପେମେଣ୍ଟ ୱାଲେଟର ଅଂଶ ୩୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ, ତେବେ ଏହାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ।

ଏହି ନିୟମ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ଗୁଗୁଲ୍ ପେ ଏବଂ ୱାଲମାର୍ଟର ଫୋନ୍ ପେ ପରି ଥାର୍ଡ-ପାର୍ଟି ଆପ୍ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କୁ ଦୁଇ ବର୍ଷର ସମୟ ଦିଆଗଲା, ଯାହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଅର୍ଥାତ୍ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୪ ରହିଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପେମେଣ୍ଟ ଆପ୍ ଯାହାର ଡିଜିଟାଲ୍ କାରବାରରେ ଅଂଶ ୩୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ, ୧ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଏହାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ପଡିବ ।

 

ଅଂଶଧନ କିପରି ହ୍ରାସ ହେବ?

ଗୁଗୁଲ୍ ପେ ଏବଂ ଫୋନ୍ ପେ ପରି କେବଳ ଦୁଇଟି ଥାର୍ଡ ପାର୍ଟି ପେମେଣ୍ଟ ଆପ୍ ୟୁପିଆଇ- ଆଧାରିତ କାରବାରରେ ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ପାଇଛନ୍ତି । ତେବେ ପେଟିଏମ୍ ଏହି ବିଭାଗରେ ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଆପ୍ ହୋଇପାରିଛି, ତଥାପି ଏହାର ଅଂଶ ବହୁତ କମ୍ । ଏହି କାରବାରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଡିଜିଟାଲ୍ କାରବାରରେ ଅଂଶ ହ୍ରାସ କରିବା ବିଷୟରେ ଏନପିସିଆଇରୁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଆସୁଛି କି ନାହିଁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି । ଏନପିସିଆଇ ହିଁ ୟୁନିଫାଏଡ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ (ୟୁପିଆଇ) ଚଲାଇଥାଏ, ଯାହା କ୍ରୟ ସମୟରେ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.