କଳା ଗାଜରରୁ ଆସିବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି; ଶୀତ ଦିନେ ବଡ଼ ରୋଗରୁ ମିଳିବ ଉପଶମ

ଶୀତଦିନେ ଗାଜର ସାଲାଡ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଖାଦ୍ୟରେ ଗାଜର ସାମିଲ କଲେ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ । ଏଥିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ । ଶୀତଦିନେ ଗାଜର ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍-ଏ, ଭିଟାମିନ୍-ସି, ମାଙ୍ଗାନିଜ୍, ଭିଟାମିନ୍-ବି, ଫାଇବର ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍ ସହିତ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ । ବିଶେଷକରି ଶୀତଦିନେ ଉପଲବ୍ଧ କଳା ଗାଜର ଅନ୍ୟ ଗାଜର ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ । ପେଟ ସମସ୍ୟା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କଳା ଗାଜର ଏକ ରାମବାଣ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ ।

କଳା ଗାଜରର ଲାଭ ।
୧. ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଶୀତଦିନେ କଳା ଗାଜର ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯାଏ । ଏଥିରେ ଥିବା ଫାଇବର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଏହା ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଏସିଡିଟିର ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ବୃଦ୍ଧି କରି ଶରୀରର ଚର୍ବିକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ।

୨. କଳା ଗାଜରରେ ଆଣ୍ଟୋସିୟାନିନ ବହୁ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ହୃଦୟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । କଳା ଗାଜର ମଧ୍ୟ ରକ୍ତରେ ଥିବା ଅପରିଷ୍କାରତାକୁ ସଫା କରି ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ଗାଜର ରସ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ପରିମାଣ ବଢାଇଥାଏ।

୩. କଳା ଗାଜର ମଧୁମେହରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ରାମବାଣ ଭଳି କାମ କରେ । ଏହା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖେ ଏବଂ ଏହା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧୁମେହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ ।

୪. ଏହାକୁ ଖାଇବାକୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଏହା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଚଷମାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଗାଜର ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.