fbpx
BSKY SKY
BSKY SKY

ସାବଧାନ! କାଗଜ କପରେ କିମ୍ବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ କପ୍ ରେ ଚାହା ପିଉଛନ୍ତି କି ? ଯାଇପାରେ ଆପଣଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି

BSKY

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଆପଣ ବାହାରେ ଚାହା ନିଶ୍ଚୟ ପିଉଥିବେ। ତେବେ ଆପଣ ଦୋକାନରେ ମୁଖ୍ୟତଃ କାଗଜ କପରେ କିମ୍ବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ କପ୍ ରେ ଚାହା ପିଉଥିବେ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହିସବୁ ଗ୍ଲାସରେ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଉପରେ ଏହାର କେତେ କୁପ୍ରଭାବ ପଡେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହା ଲୋକଙ୍କୁ ଅନ୍ଧ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ । ଆମେ ଏହା କହୁ ନାହୁଁ, କିନ୍ତୁ ଆଇଆଇଟି ଖଡ଼ଗପୁରର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଆଜିର ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଗ୍ଲାସରେ ଚା ଏବଂ କଫି ପିଇବାକୁ ବାରଣ କରନ୍ତି।

ଯଦି ଦୋକାନୀମାନେ ଗ୍ଲାସରେ ଚା ଦିଅନ୍ତି, ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ପିଇବାକୁ ମନା କରନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଦୋକାନୀ ଏକ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ କାଗଜ କପରେ ଚା-କଫି ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । କାରଣ ସେହି କପ୍ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଏ। ଡିସପୋଜେବଲ୍ କପ୍ ରେ ଚା ଏବଂ କଫି ପିଉଥିବା କିଛି ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ ବହୁ ଲୋକ କାଚ ଗ୍ଲାସ୍ ଗ୍ଲାସରେ ଚା ପିଅନ୍ତି ।

ଆଉ ଦୋକାନୀମାନେ ସେହି ଗ୍ଲାସକୁ ସାଧାରଣ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଚା ଏବଂ କଫି ଦିଅନ୍ତି । ଯେଉଁଠାରେ ଥରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା କପ୍ କେବଳ ଥରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ସେଠାରେ ଲୋକ ଏହାକୁ ଅଧିକ ଉପଯୋଗୀ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଲୋକ ଏହା ଜଣାଣଟି ନାହିଁ ଯେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଗ୍ଲାସର ନିରନ୍ତର ବ୍ୟବହାର ଲୋକଙ୍କ ଆଖିର ଆଲୋକ ଛଡ଼ାଇ ନେଇପାରେ ।

ବାସ୍ତବରେ, ଆଇଆଇଟି,ଖଡଗପୁର ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ କାଗଜ କପରେ ଗରମ ପାନୀୟ ପିଇବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହି କାଗଜ କପରୁ ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସମେତ ଅନେକ କ୍ଷତିକାରକ ପଦାର୍ଥ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥାଏ।ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ପଦ୍ଧତି ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ର କଣିକା ।

ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଏହି ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କଣିକା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥର ବାହକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ବିଷାକ୍ତ ଭାରୀ ଧାତୁ ଯେପରିକି ପାଲାଡିୟମ୍, କ୍ରୋମିୟମ୍, କ୍ୟାଡମିୟମ୍ ଏବଂଜୈବ ଯୌଗିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଯେତେବେଳେ ଏହି ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଖିଆଯାଏ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ବହୁତ ଗମ୍ଭୀର ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ଏହା ସିଧାସଳଖ ମଣିଷର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ କରିପାରେ । ତେଣୁ ଆପଣ ଯଦି ଏହିସବୁ କପ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ଆଜି ହିଁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.