ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରରେ ସବୁ ପୋଛି ନେବ କଂଗ୍ରେସ, ପ୍ରଦେଶ ଏବେ କଂଗ୍ରେସ ହାତରେ!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଶାସନ କରିବାର ପ୍ରଥା ବଦଳିବ କି ନାହିଁ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ଏବଂ ଫଳାଫଳରୁ ଚିତ୍ର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟରାମ ଠାକୁର ବିଜୟ ହେଇଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ ବିଧାନ ସଭା ଆସନ ମଣ୍ଡି ରୁ ବିଜୟ ହେଇଛନ୍ତି। ଏବେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସ ବିଜୟ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି ଏବଂ ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ କଂଗ୍ରେସ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ହିମାଚଳରେ କଂଗ୍ରେସ ୪୦ ଟି ଆସନରେ ଏବଂ ବିଜେପି ୨୫ ଟି ଆସନରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି। ଯଦି ଏହି ଧାରା ଫଳାଫଳକୁ ଅନୁବାଦ କରେ, ତେବେ ହିମାଚଳରେ ପ୍ରତି ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ସରକାର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ପ୍ରଥା ଜାରି ରହିବ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ସହଜରେ ସରକାର ଗଠନ କରିପାରିବ। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ କଂଗ୍ରେସ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି।

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭାରେ ମୋଟ ୬୮ ଟି ଆସନ ଅଛି। ଏଥି ସହିତ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ବିଜେପି ପଛରେ ପଡିଛି। ୨୫ଟି ଆସନରେ ବିଜେପି ଆଗୁଆ ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ୩ ଟି ଆସନରେ ଆଗୁଆ ଅଛନ୍ତି।ସୂଚନାମୁତାବକ ହିମାଚଳ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ନଭେମ୍ବର ୧୨ ରେ ହୋଇଥିଲା ।

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ଉଭୟ ଦଳର ଭୋଟ୍ ପ୍ରତିଶତରେ ଅଧିକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ନାହିଁ, ତଥାପି କଂଗ୍ରେସ ବିଜେପିଠାରୁ ବହୁ ଆଗରେ ରହିଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଗତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଜେପି ଜିତିଥିଲା। ୪୪ ଟି ଆସନ ପାଇ ବିଜେପି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ସହ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲା । ଗତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସ ମାତ୍ର ୨୧ ଟି ଆସନ ପାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ହିମାଚଳରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷରେ ସରକାର ବଦଳାଇବାର ପରମ୍ପରା ଯୋଗୁଁ ବିଜେପି ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ଷମତାସୀନ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.