Covid19 Vaccine: ୫ ରୁ ୧୮ ବର୍ଷର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ମାର୍କେଟ କୁ ଆସିବା ନାସାଲ୍ କରୋନା ଟିକା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :ପାଞ୍ଚରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନାସାଲ୍ କରୋନା ଟିକା ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଭରତ ବାୟୋଟେକ ଡ୍ରଗ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରକଙ୍କଠାରୁ ଏଥି ପାଇଁ ଅନୁମତି ମାଗିଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୬ ରେ, ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (DCGI) ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଇଣ୍ଟ୍ରାନାସାଲ୍ କୋଭିଡ ଟିକା iNCOVACC କୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି ।
ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଞ୍ଚରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ iNCOVACC ର ନିରାପତ୍ତା, ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳତା ଏବଂ ପ୍ରତିରୋପଣର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବାକୁ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅନୁମତି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛି।

ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନାଜାଲ ଟିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଅନ୍ୟ ଟିକାଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ। କିଛି ଜିନିଷ ଏହାକୁ ବହୁତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିଛି ।
ଯେହେତୁ ଏହି ଟିକା ନାକ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯାଏ, ନାକ ଭିତରେ ଥିବା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଏହା ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ଜୀବାଣୁ ସୃଷ୍ଟି ହେବା କ୍ଷଣି ଏବଂ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିବ ।
ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଆଯାଉଥିବା ଟିକା ତୁଳନାରେ ଏହା ପାଇଁ ଏକ ଛୁଞ୍ଚି ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ନାହିଁ ।
ଏହା ବ୍ୟବହାର କରିବା ମଧ୍ୟ ସହଜ, ଏହାକୁ ଘରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ଏହା ମଧ୍ୟ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ନାହିଁ ।
ଛୁଞ୍ଚି ସହିତ ଜଡିତ ବିପଦ ଯେପରିକି ସଂକ୍ରମଣ କିମ୍ବା ଟୀକାକରଣ ପରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର ହେବ ।
ଶିଶୁ ଏବଂ ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ।
ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଜୀବାଣୁ ମାରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି, ତେଣୁ ଶରୀରର ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିବ ନାହିଁ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.