fbpx

ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ମିଳିଲା ମୃତ୍ୟୁର ଭାଇରସ୍, ଆଖିରୁ ଶୋଷିନେଉଛି ରକ୍ତି: ବ୍ରିଟେନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦେଲେ ଏପରି ଚେତାବନୀ

AAKASH

ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଏହା ପୀଡିତଙ୍କ ଆଖିରୁ ରକ୍ତ ବୁହାଇ ପାରେ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେ, କ୍ରିମିଅନ୍-କଙ୍ଗୋ ହେମୋରେଜିକ୍ ଫିଭର୍ (ସିସିଏଚଏଫ) ଶୀଘ୍ର ବ୍ରିଟେନର ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ ।

ଫ୍ରାନ୍ସର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏହି ଭାଇରସ୍ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ସ୍ପେନ୍ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ପାଇରେନସ୍ ଓରିଏଣ୍ଟାଲ୍ସରେ ଟିକ୍ (କୀଟ) ରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, ଯଦିଓ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫ୍ରାନ୍ସରେ କୌଣସି ସଂକ୍ରମଣର ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନାହିଁ ।’

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ରିମିଅନ-କଙ୍ଗୋ ହେମୋରେଜିକ୍ ଜ୍ୱର ଏକ ଟିକ୍ ରୋଗ । ଏହା ମୂଳତଃ ଆଫ୍ରିକା, ବାଲକାନ୍ସ, ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଏବଂ ଏସିଆ ପରି ଗରମ ଜଳବାୟୁ ସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ମିଳିଥାଏ । ଡବ୍ଲୁଏଚଓ କହିଛି ଯେ ବିରଳ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ୪୦% ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ।

ଜୁଲାଇରେ ବ୍ରିଟିଶ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କାରଣରୁ ଏହି ରୋଗ ସାଧାରଣ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ (ବ୍ରିଟେନ) ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ଆଡକୁ ଯାଇପାରେ । ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ପେନରେ ଏହି ରୋଗର ୭ ଟି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ଜେମ୍ସ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସିସିଏଚଏଫ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଟିକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ରିଟେନରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବ, ଲିଭରପୁଲ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ ଲିଭର୍ପୁଲ୍ ପଲ୍ ୱିଗଲି, ଆଭିଆନ୍ ପ୍ରଫେସର ବ୍ରିଟେନରେ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଏକମତ ହୋଇ କହିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରଫେସର ଜେମ୍ସଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ଠିକ୍ ଏବଂ ଏହା ଶୀଘ୍ର ବଗ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ରିଟେନରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.