fbpx
BSKY
BJD MS SKY
BJD YOUTH SKY

ପାଣିରେ ରହିଥାଏ କି ଏକ୍ସପାଏରୀ ଡେଟ୍? ଜାଣନ୍ତୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦୁନିଆରେ ଜଳକୁ ନେଇ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥାଏ, ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣରୁ ସେଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ସଠିକ୍ ହୋଇଥିବାବେଳେ କେତେକ କେବଳ ଅନୁମାନ କରାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ ଯାହା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ଜଳର ଏକ୍ସପାଏରୀ ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାରିଖ ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଅନେକ ଥର ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି ଏବଂ ଯଦି ଏହା ହୁଏ ତେବେ କେତେ ଦିନ ପାଇଁ ଏହା ହୁଏ ଏବଂ ଯଦି ଏହା ନ ଘଟେ, ତେବେ ଜଳ ନଷ୍ଟ ହେବାର କାରଣ କ’ଣ?

ବାସ୍ତବରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ପାଣି ବୋତଲ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ସହରରୁ ଗାଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୋତଲରେ ପାଣି ବିକ୍ରି ହୁଏ । ପାଣି ବୋତଲରେ ଏକ୍ସପାଏରୀ ତାରିଖ ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯାଇଛି । ଏହି କାରଣଟି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି ଯେ ଯଦି ଜଳର ସମାପ୍ତି ତାରିଖ ନଥାଏ ତେବେ ବୋତଲରେ କାହିଁକି ଲେଖାଯାଏ । ତେବେ ଏହାର ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ।

ବାସ୍ତବରେ, ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାଣି ବୋତଲରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ଏକ୍ସପାଏରୀ ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାରିଖ ଜଳର ସମାପ୍ତି ତାରିଖ ନୁହେଁ ବରଂ ପାଣି ବୋତଲର ଅଟେ । ପାଣି ବୋତଲ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରେ ନିର୍ମିତ ଏବଂ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ପରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଧୀରେ ଧୀରେ ପାଣିରେ ତରଳିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଏହି କାରଣ ହେଉଛି ଯେଉଁ ବୋତଲରେ ପାଣି ଭରି ରହିଛି, ସେହି ବୋତଲଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଲେଖାଯାଇଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଳକୁ ଆସୁଛି କି ଜଳର ସମାପ୍ତି ତାରିଖ ଅଛି କି? ଉତ୍ତରଟି ନାହିଁ, ଜଳର ସମାପ୍ତି ତାରିଖ ନାହିଁ । ଏପରି ଅନେକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଛି ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଜଳ ଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଥାଏ । ତଥାପି, ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କୁହାଯାଏ ଯେ, ଯଦି ପାଣି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ପିଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ସଫା କରିବା କିମ୍ବା ଶୁଦ୍ଧ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.