fbpx

ଧନତେରାସ ଦିନ କିଣନ୍ତୁନି ଏସବୁ ଜିନିଷ, ନଚେତ ଆପଣ ହୋଇଯିବେ ଦରିଦ୍ର: ମାଡ଼ି ଆସିବ ବିପଦ !

AAKASH

ଧନତେରାସ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଦୀପାବଳିର ଠିକ୍ ୨ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମନାଯାଇଥାଏ । କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ ତ୍ରୟୋଦଶୀ ତିଥିରେ ଧନତେରାସ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ଧନତେରାସକୁ ଧନତ୍ରୟୋଦଶୀ ବି କୁହନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷ କାର୍ତ୍ତିକ କୃଷ୍ଣ ତ୍ରୟୋଦଶୀ ତିଥି ୧୦ ନଭେମ୍ବର ଶୁକ୍ରବାର ପାଳିତ ହେଉଛି ଧନତେରାସ । ଏହିଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଘ.୪୭ମି.ରୁ ୭ଘ.୪୩ ମି. ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂଜାର ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ରହିଛି । ଧନତେରାସର ତ୍ରୟୋଦଶୀ ତିଥି ୧୦ ନଭେମ୍ବର ଦ୍ୱିପ୍ରହର ୧୨ଘ୩୫ମି.ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ଓ ୧୧ ନଭେମ୍ବର ଦ୍ୱିପ୍ରହର ୧ଘ୫୭ମି.ରେ ସମାପ୍ତ ହେଉଛି । ଏହିଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟା ୫ ମିନିଟରୁ କିଣାକିଣି ଆରମ୍ଭ କରିବା ଶୁଭ ଅଟେ ।

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଧନନ୍ତରୀ ଏହି ଦିନ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଧନତେରାସର ପର୍ବ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଭଗବାନ ଧନନ୍ତରୀ ଅମୃତ କଳସ ସହିତ ପ୍ରକଟ ହୋଇଥିଲେ । ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ବାସନ କିଣିବାର ପରମ୍ପରା ଅଛି । ଧନତେରାସରେ ଧନନ୍ତରୀ ଦେବଙ୍କ ସହ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ କୁବେର ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ ।

ଧନତେରାସ ଦିନ ସୁନା, ରୂପା ଏବଂ ବାସନ କିଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାକୁ ଧନତେରାସ ଦିନ ଏଡାଇବା ଉଚିତ୍ । ଧନତେରସ ଦିନରେ ସେଗୁଡିକ କିଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଧନତେରସ ଦିନରେ କେଉଁ ଜିନିଷକୁ କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ଲୁହା ଜିନିଷ- ଧନତେରାସରେ ଲୁହା ଜିନିଷ କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଲୁହାକୁ ଶନି ଦେବଙ୍କ କାରକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ତେଣୁ, ଧନତେରସର ଦିନ ଲୁହାରେ ନିର୍ମିତ ଜିନିଷ କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ଆଲୁମିନିୟମ୍ ସାମଗ୍ରୀ – ଅନେକ ଲୋକ ଧନତେରାସରେ ଆଲୁମିନିୟମ୍ ବାସନ କିମ୍ବା ଆଇଟମ୍ କିଣନ୍ତି । ଆଲୁମିନିୟମ ଉପରେ ରାହୁଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର ସୂଚକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଧନତେରାସର ଶୁଭ ପର୍ବରେ, ନୂତନ ଆଲୁମିନିୟମ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।

ତୀକ୍ଷ୍ଣ ବସ୍ତୁ – ଧନତେରସ ଦିନ, ଛୁରୀ, କଞ୍ଚା, ପିନ, ଛୁଞ୍ଚି କିମ୍ବା କୈାଣସି ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଜିନିଷ କିଣିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ଧନତେରସ ଦିନରେ ଏହି ଜିନିଷ କିଣିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ । ଧନତେରାସ ଦିନ ଏହି ଜିନିଷ କିଣିବା ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଆଣିଥାଏ ।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସାମଗ୍ରୀ – ଧନତେରସ ଦିନ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରେ ନିର୍ମିତ ଜିନିଷ କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଜିନିଷ ଘରେ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣେ ନାହିଁ । ତେଣୁ, ଧନତେରସ ଦିନରେ କୈାଣସି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

ଗ୍ଲାସୱେର୍ – ଏପରିକି ଗ୍ଲାସ୍ ବାସନକୁ ଧନତେରାସ ଦିନରେ କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଗ୍ଲାସ୍ ରାହୁ ସହିତ ଜଡିତ, ତେଣୁ ଧନତେରାସ ଦିନରେ କାଚ କିଣିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ଧନତେରାସ ଦିନ ଗ୍ଲାସ କିଣିବା ଆଶୀର୍ବାଦ ବଦଳରେ ଘରେ ଅସୁବିଧା ଆଣିଥାଏ । ତେଣୁ, ଏହି ଦିନ ଗ୍ଲାସରେ ନିର୍ମିତ କିଛି କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.