fbpx
BJD SKY
BJD SKY

ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରେ ଭୂକମ୍ପ, ଟେକ୍ଟୋନିକ୍ ପ୍ଲେଟ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୫ ସେମି ଖସୁଛି

BJD

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏନସିଆରରେ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଭୂକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ନେପାଳରେ ଥିଲା। ରିଚ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ଭୂକମ୍ପର ତୀବ୍ରତା ୪.୮ ଥିଲା । ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରେ କମ୍ପନ ସାମାନ୍ୟ ଥିଲା। କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଜୀବନ କିମ୍ବା ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହେବାର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନାହିଁ।

ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନୀ ତଥା ଭୂବିଜ୍ଞାନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ଟେକ୍ଟୋନିକ୍ ପ୍ଲେଟ୍ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୫ ସେମି ଖସୁଛି। ଯାହା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହା ଏକ ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପ (ଭାରତ ଭୂକମ୍ପ ଆଲର୍ଟ) ର ରୂପ ନେଇପାରେ । ବୈଜ୍ଞାନିକ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ହିମାଳୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତପ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧୁଛି ଏବଂ ଏହା ଏହା ଦ୍ୱାରା ବଡ଼ ଭୂକମ୍ପ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଡୁଛି।

 

ଏଏନୁଆଇ ଅନୁଯାୟୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଜିଓଫିଜିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ର ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥା ଭୂକମ୍ପ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର ଏନ ପୁରଚନ୍ଦ୍ର ରାଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ଲେଟ୍ ରହିଥାଏ ଯାହା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଗତି କରେ। ଭାରତୀୟ ପ୍ଲେଟ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୫ ସେ.ମି. ଖସୁଛି । ଫଳରେ ହିମାଳୟ ଉପରେ ଉତ୍ତାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ଭାରତ ମୁଣ୍ଡରେ ବଡ଼ ଭୂକମ୍ପ ଝୁଲିକି ରହିଛି ।

ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି, “ଆମର ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ୧୮ ଟି ସେସମୋଗ୍ରାଫ୍ ଷ୍ଟେସନର ଏକ ନେଟୱାର୍କ ଅଛି। ହିମାଚଳ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସମେତ ନେପାଳର ପଶ୍ଚିମ ଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ଭୂକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବା ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୂକମ୍ପ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଯାହା ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ହୋଇପାରେ। ଜାତୀୟ ଭୂକମ୍ପ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ କୁହଯାଇଛି ଯେ ସୋମବାର ରାତି ୧୦:୩୮ ମିନିଟରେ ରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଧରମଶାଲା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଠାରୁ ୫୬ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ୩.୬ ମ୍ୟାଗ୍ନିଚ୍ୟୁଡର ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.