fbpx
BJD SKY
BJD SKY

ସାବଧାନ! ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜାରରେ ମିଳୁଛି ‘ନକଲି’ ଆଳୁ …ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସେଗୁଡିକ ଖାଉ ନାହାଁନ୍ତି ତ ?

BJD

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦାମୀ ଆଳୁ ପରି ଦେଖାଯାଉଥିବା କିସମର ଆଳୁ ଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ଅନେକ ସହରରେ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ । ଏଥିରେ ଅସଲି ଏବଂ ନକଲି ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର।କାରଣ ଏବେ ନକଲି ଆଳୁରେ ବଜାରରେ ଭରି ରହିଛି। ବଜାରରେ ‘ହେମାଙ୍ଗିନି’ କିମ୍ବା ‘ହେମାଲିନି’ ଆଳୁ ଚନ୍ଦ୍ରମୁଖୀ (ଚନ୍ଦ୍ରମୁଖୀ ଆଳୁ) ର ମୂଲ୍ୟ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଯାହା ଚନ୍ଦ୍ରମୁଖୀ ପରି ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାଦ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କ ଆଗରେ ରଖାଯାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ବୁଝି ପାରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ। ଯେ କେଉଁଟି ଚନ୍ଦ୍ରମୁଖୀ ଏବଂ କେଉଁଟି ହେମାଙ୍ଗିନୀ ଆଳୁ ।

ଚନ୍ଦ୍ରମୁଖୀ ଆଳୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜାରରେ କିଲୋଗ୍ରାମରୁ ୨୦ ରୁ ୨୫ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ହେମାଙ୍ଗିନି ଆଳୁର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପାଇଁ ୧୦ ରୁ ୧୨ ଟଙ୍କା ଅଟେ। ତେବେ ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟୀ ବଜାରରେ ହେମାଙ୍ଗିନି ଆଳୁକୁ ଚନ୍ଦ୍ରମୁଖୀ ଆଳୁ ଭାବରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ଫଳସ୍ୱରୂପ, କ୍ରେତାମାନେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି । ହୁଗୁଳି କୃଷି ସମବାୟ ସମିତିର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହେମାଙ୍ଗିନି ଆଳୁ ମୌଳିକ ଭାବରେ ମିଶ୍ରିତ ଆଳୁ ଅଟେ। ଏହି ଆଳୁ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ଜଲନ୍ଧରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚାଷ କରାଯାଏ। ଏହି ଆଳୁର ମଞ୍ଜି ବଙ୍ଗଳାକୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସିଥାଏ ।

ଏହି ଆଳୁକୁ ହୁଗଳିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚାଷ କରାଯାଏ । ଆଳୁର ଏହି ଚାଷରେ ଅମଳ ଅଧିକ । ଏହାର ଏକ ବଡ଼ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି ଯେ ଏହି ଆଳୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ରାନ୍ଧି ହୁଏ ନାହିଁ। ଖାଦ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାଦ ଭଲ ନୁହେଁ । ହୁଗୁଳି ଜିଲ୍ଲା କୃଷି ଅଧିକାରୀ ମନୋଜ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସହରାଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହେମାଙ୍ଗିନୀ ଆଳୁ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରମୁଖୀ ଆଳୁକୁ ବାହାରେ ଭିନ୍ନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର।ହେମାଙ୍ଗିନି ଆଳୁ ଚନ୍ଦ୍ରମୁଖୀ ଆଳୁ ସହିତ କ୍ରସ୍ ପ୍ରଜନନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଏହି ଆଳୁ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ କମ୍ ସମୟ ଏବଂ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବା । ଚନ୍ଦ୍ରମୁଖୀ ଆଳୁ ଯାହା ବଢିବାକୁ ତିନିରୁ ଚାରି ମାସ ସମୟ ନେଇଥାଏ, ଯେତେବେଳେ କି ଏହି ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଆଳୁ ଦେଢ ରୁ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବଢିଥାଏ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜାରରେ ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟୀ ହେମାଙ୍ଗିନି ଆଳୁକୁ ଚନ୍ଦ୍ରମୁଖୀ ଆଳୁ ଭାବରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ବୋକା ବନାଇବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ, କାରଣ ସେମାନେ କୃଷି ସହିତ ଜଡିତ ଏବଂ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଆଳୁକୁ ଚିହ୍ନନ୍ତି । ତଥାପି, ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସହରାଞ୍ଚଳ କିମ୍ବା ବସ୍ତିର ଲୋକଙ୍କୁ ସହଜରେ ବୋକା ବନାଇ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.