fbpx
BJD SKY
BJD SKY

ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ବାରମ୍ବାର ଚା’ ପିଇବାର ଅଭ୍ୟାସ, ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରତିଦିନ କେତେ କପ ଚା’ ପିଇବାକୁ ଦିଆଯାଇଛି ପରାମର୍ଶ

BJD

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଯଦି ତୁମେ ଚା ’ପ୍ରେମୀ, ତେବେ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଜିନିଷ ଯାହା ସକାଳୁ ଉଠିବା ପରେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ଆସେ । ସକାଳେ ଖବରକାଗଜରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ସହିତ କେତେ ଲୋକ ଚା ପିଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । କିଛି ଲୋକ ଏଭଳି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଚା ମାଗିବାବେଳେ କେବଳ ଉତ୍ତରରେ ‘ହଁ’ ହିଁ କହିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଅଧିକ ଚା ପିଇବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ? ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନ ନେଇ ପ୍ରତିଦିନ ୫-୬ କପ୍ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଚା ପିଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିଜ ଶରୀରକୁ ରୋଗ ଉପହାରରେ ଦେଉଛନ୍ତି ।

ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ପ୍ରତିଦିନ କେତେ କପ ଚା ’ଖାଇବା ଉଚିତ୍? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ହେଲ୍ଥଲାଇନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚା’ରେ ଥିବା ଅନେକ ଆରୋଗ୍ୟ ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଏହା ପାରମ୍ପାରିକ ଔଷଧ ଭାବେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଆସୁଛି। ଅବଶ୍ୟ, ଏହାର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଆପଣ ଅନେକ ରୋଗ ପାଇପାରନ୍ତି ଯେପରିକି ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍, ଅମ୍ଳତା, ରକ୍ତଚାପ, ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା, ଛାତିରେ ଜଳୁଥିବା ସେନ୍ସେସ୍, ଅନ୍ତନଳୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ଇତ୍ୟାଦି। ଅଧିକ ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରେ।

କଫିନ୍‌ର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ:
ବ୍ରାଉନ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ଅନୁଯାୟୀ, ଉଭୟ ଗ୍ରୀନ ଟି ଏବଂ ବ୍ରାଉନ୍ ଟିରେ ୪୦ ମିଗ୍ରା କଫିନ୍ ଥାଏ । ଏହାର ଅଧିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ କଫିନ୍ ନିଶା ହୋଇପାରେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା କଷ୍ଟକର କରିବ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଅସ୍ଥିର ଅନୁଭବ କରିବେ ଏବଂ ବିରକ୍ତ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶୋଇବା ଶୈଳୀରେ ମଧ୍ୟ ବିଚଳିତ ହୋଇପାରେ।କଫିନ୍‌ର ଅଳ୍ପ ବ୍ୟବହାରରୁ ଆପଣ ଅନେକ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ଖିଆଯାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ।

କେତେ କପ୍ ଚା ପିଇବା ଠିକ୍?
ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନ ଯେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ କେତେ ଚା ପିଇବା ଉଚିତ୍ ଯାହାଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନହୁଏ। ହେଲ୍ଥଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ୩ ରୁ ୪ କପ୍ (୭୧୦–୯୫୦ ମିଲି) ଚା ପିଇପାରିବେ । ଆନ୍ନାଲ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଟର୍ନାଲ୍ ମେଡିସିନ୍ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଦିନକୁ ଦୁଇ କିମ୍ବା ଅଧିକ କପ୍ ଚା ପିଇଥିବାର ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲେ, ମଦ୍ୟପାନକାରୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମୃତ୍ୟୁହାର ୯ ରୁ ୧୩ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ଥିଲା। ତେଣୁ, ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ, ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ କେବଳ ୩-୪ କପ୍ ଚା ପିଇବା ଉଚିତ୍ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.